İran, İsrail'in gizli üslerini biliyor

Nükleer programı nedeniyle Batı’nın baskısı altında olan ve İsrail ’den de saldırıyla tehdit ettiği İran ’dan gerilimi arttırabilecek bir açıklama geldi. İran Meclisi Savunma Komitesi Başkanı milletvekili İsmail Kevseri, İsrail üsleri ve yasak bölgelerin fotoğraflarının ellerinde olduğunu söyledi. Mehr ajansının haberine göre Kevseri, “İnsansız hava aracı, İsrail ordusunca düşürülmeden önce önemli üslerinin fotoğraflarını aktardı” dedi. İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi de önceki gün “Düşürülen hava aracı İran’ın insansız hava aracı teknolojisinde ulaştığı son noktayı temsil etmiyor” açıklaması yapmıştı.
İsrail ordusu, 6 Ekim’de sınırın 55 km. içerisinde uçan bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıklamıştı. Bir hafta sonra Hizbullah aracın kendilerine ait olduğunu duyurmuştu. Lider Hasan Nasrallah, İran’da üretilen ve parçaları Lübnan’da birleştirilen insansız uçağın ‘İsrail’de hassas bölgeler üzerinde uçtuğunu’ söylemişti. Nasrallah’ın açıklamasının ‘örgütün İran’dan askeri destek aldığına dair nadir açıklamalarından olduğu’ yorumu yapılırken, ‘hassas’ diye nitelediği bölgenin Dimona santralı olduğu belirtilmişti.

Dempsey İsrail’de
Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de dün İsrail’e gitti. Dempsey, 3500 ABD askeri ve 1000 İsrail askerinin katılacağı, iki ülkenin şimdiye kadar düzenlediği en büyük ortak tatbikatı izleyecek. {TAHRAN/REUTERS}