İran küresel terör saldırılarını kınadı

İran küresel terör saldırılarını kınadı
İran küresel terör saldırılarını kınadı
İran, Tunus, Kuveyt ve Fransa'da dün meydana gelen terör saldırılarını kınadı.

RADİKAL – İran Dışişleri Bakanlığı’ndan, Tunus, Kuveyt ve Fransa ’da dün gerçekleştirilen terör saldırılarını kınayan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, saldırıların İslam ’a uygun olmadığı vurgulandı.

AFP’nin haberine göre, başkent Tahran’da açıklama yapan Dışişleri sözcüsü Merziye Afham, “Bu terörist saldırılar İslam öğretilerine zıttır” ifadesini kullandı. Saldırıların amacının “İslam’ın imajını lekelemek” olduğunu söyleyen Afham, Müslüman ülkelerin hükümetlerini, “Müslüman dünyasının imajına ve birliğine zarar veren terörist eylemlere karşı etkili önlemler almaya” çağırdı.

Tunus'taki sahil katliamını IŞİD üstlendi

ZARİF: SALDIRI BARBARCA

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Kuveyt’te İmam Sadık adlı Şii camisine yapılan ve 27 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı “barbarca” olarak niteledi. Kuveytli mevkidaşıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Zarif, bu eylemlerin “bölgedeki ülkelere en büyük tehditlerden biri” olduğunu söyledi.

Üç kıtada terör saldırıları

Tunus ve Kuveyt’teki saldırıları IŞİD üstlenirken, Fransa’da “terör saldırısı” olarak nitelenen olayın örgüt bağlantısı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

IŞİD, cami saldırganının fotoğrafını yayınladı

Tunus'ta iki otele saldırı

Fransa'da gaz fabrikasına saldırı