İran lideri Suudi Arabistan'ı uyardı: Tepkimiz sert olur

İran lideri Suudi Arabistan'ı uyardı: Tepkimiz sert olur
İran lideri Suudi Arabistan'ı uyardı: Tepkimiz sert olur
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suudi Arabistan'ın İranlı hacılara yönelik 'en ufak saygısızlık' yapması yahut hayatını kaybeden İranlıların intikali konusunda üzerine düşeni yapmaması halinde İran'ın buna 'sert ve ağır' karşılık vereceği uyarısında bulundu.

RADİKAL- İran 'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suudi Arabistan'ın İranlı hacılara yönelik "en ufak saygısızlık" yapması yahut hayatını kaybeden İranlıların intikali konusunda üzerine düşeni yapmaması halinde  İran'ın buna "sert ve ağır " karşılık vereceği uyarısında bulundu.

Üst düzey ordu komutanlarının da katıldığı askeri törende konuşan İran lideri, Riyad yönetimine hitaben, "İran'ın elinin üstün olduğunu ve bir tepki verecek olursa onların durumunun iyi olmayacağını bilmeliler" diye konuştu.

Suudi Arabistan İran'ın iddiasını yalanladı

GERÇEKLERİ ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULSUN

Mina faciası için İran'ın da katılacağı "gerçekleri araştırma komitesi" kurulmasını isteyen Hamaney, "  Olayın nedeni konusunda şimdilik önyargılı davranmıyoruz ancak Riyad yönetiminin mağdurlar konusunda görevini yerine getirmediğine inanıyoruz" dedi.

Suudi Arabistan'ı ölen hacılar hakkında sorumluluğunu yerine getirmemekle suçlayan Hamaney, İran'ın İslami edep ve kardeşlik hürmeti gereği şu ana kadar soğukkanlı davrandığını söyledi.

İran'dan şoke eden iddia: Hac'da 4 bin 700 kişi öldü

SUUDİ TEMSİLCİ 4'NCÜ KEZ ÇAĞRILDI

Mina'daki izdihamda ölen İranlı vatandaşının 239'a yükseldiğini ve 241 İranlı hacının da kayıp olduğunu belirten Tahran yönetimi, bugün tekrar Suudi Arabistan'ın Tahran'daki Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. İran daha önce de 3 kez Suudi temsilciyi Bakanlığa çağırmıştı.

Suudi Arabistan Kralı'na karşı darbe çağrısı

Suudi Arabistan Başmüftüsü'nden Hac'da izdiham yorumu: Kader