İran liderini savunma adına gaf üstüne gaf

İran liderini savunma adına gaf üstüne gaf
İran liderini savunma adına gaf üstüne gaf

Ahmedinejad ın Chavez in annesini teselli eden fotoğrafına İranlılar Baradey i montajladı.

Haber: CANDAN PEKDAŞ / Arşivi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, Venezüella lideri Hugo Chavez’in cenaze töreninde annesi Elena Frias’ı sarılarak teselli ettiği fotoğrafa, din adamlarından gelen tepkilerin yol açtığı ‘tantana’ dinmiyor. Dini lider Muhammed Ta-ci’nin “Namahrem bir kadının elini sıkmak, genç ya da yaşlı olsun, her şartta haramdır” çıkışıyla başlayan tartışmayı bitirmek için Ahmedinejad yanlıları ‘fotomontaj’ iddiasıyla devreye girince işler sarpa sardı. İddiaya göre fotoğrafın ‘fotoşoplanmış’ yani sahte olduğunu ileri sürmek için 2. bir fotoğraf internette dolaşıma verildi. Bu fotoğrafta Ahmedinejad, yaşlı bir adamla el eleydi. Destekçileri Ahmedinejad’ın Frias’a değil Chavez’in amcasına sarıldığını iddia etti. Ancak kısa süre sonra ‘amcanın’ aslında eski BM Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey olduğu ortaya çıktı. İlginç bir ayrıntı ise Baradey’in gerçek fotoğrafta öpüşüp selamlaştığı kişinin, Ahmedinejad’ın rakibi Meclis Başkanı Ali Laricani olmasıydı. İkilinin iktidar kavgası geçen ayki meclis kavgasıyla iyice su yüzüne çıkmıştı.

Özür diledi, yok dilemedi...

Yanlılarının ‘fotoşop skandalı’ kısa sürede patladı ama Entekhab sitesi ‘namahrem fotoğraf’ sebebiyle eleştirdiği Ahmedinejad’dan çoktan özür dilemişti. Site İran liderinin ‘iftiraya uğradığını’ savunup ‘Chavez’in amcası’ ile fotoğrafı yayımlarken, Telegraph gazetesini ‘fotoğrafı amatörce fotoşoplamakla’ suçladı. Ancak site ‘amca’ Baradey çıkınca bu kez özrü geri çekmek zorunda kaldı. Açıklamada şöyle denildi: ‘Fotoğrafı gören muhabirimiz, bunu orijinal sanmış. Editörünü bilgilendirmeden haberi yayımlamış. Ancak maalesef gerçek fotoğraf Ahmedinejad-Frias fotoğrafı.”

‘Fotoğrafın açısı kötü’

Fotoğrafın gerçekliğini onaylayan Ahmedinejad yanlıları ise ‘çekildiği açıdan’ dertliydi. Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Taceddin, törende eşlik ettiği Ahmedinejad’ı savundu: “Fotoğraf, ikisi birbirine temas ediyormuş izlenimi veren bir açıdan çekilmiş. Cumhurbaşkanı, Chavez’in annesine sarılmadı. Sadece kendine ‘oğlum’ diyen bir annenin duygularını incitmemeye çalıştı. Duygusal anlar yaşayan Frias elini tutmaya çalıştı. Ama Ahmedinejad elini çekti.” Yanlılarına göre ‘karalamanın’ sebebi, 14 Haziran’daki seçim öncesi Ahmedinejad’ın itibarını sarsmak. Ama tüm bu kaosta gözden kaçan unsursa fotoğrafı ‘cümle âleme’ mal eden kaynağın ‘dost’ olmasıydı. Zira fotoğrafı 3 ajansa dağıtan, Ahmedinejad’ı zora sokmak isteyen ‘düşman Batı’ ya da muhalifleri değil Venezüella Başkanlık Sarayı Miraflores’in Basın Ofisi’ydi.

Argo’ya karşı Çakal’ın avukatı

İran, 1980 ABD elçilik baskınını konu alan Oscar’lı ‘Argo’ filmine ‘ülkeyle ilgili gerçekçi olmayan fikirler aşıladığı’ gerekçesiyle dava açacak. Basına göre davayı Çakal Carlos lakaplı Ilich Ramirez Sanchez’in avukatı ve karısı olan Fransız Isabelle Coutant-Peyre üstlenecek. Pazartesi bir grup İranlı yetkili ve eleştirmenin Tahran’da filmi gizlice izlediği ortaya çıkınca dava kararı alındı.