İran Mahabad'da Farinaz isyanı

İran Mahabad'da Farinaz isyanı
İran Mahabad'da Farinaz isyanı
İran'ın Mahabad kentinde Kürt kızı Farinaz'ın istihbaratçıların tecavüz girişiminden kurtulmak için çalıştığı otelin dördüncü katından atlayarak yaşamına son verdiği iddiası üzerine kitlesel protesto gösterileri düzenlendi. Farinaz'ın saldırıya uğradığı Tara Oteli de ateşe verildi. Kolluk kuvvetlerinin müdahalesi sonucu 2 göstericinin öldüğü, 27 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

RADİKAL - İran ’da Kürt nüfusunun ağırlıkta olduğu Mahabad’da çalıştığı otelde İran istihbarat birimi üyelerinin tecavüz girişimine karşı otelin dördüncü katından atlayarak yaşamına son verdiği belirtilen 26 yaşındaki Ferinaz Xosrawanî için eylem başlatan halk, Tara Oteli’ni ataşe verdi.

4 Mayıs’ta gerçekleştiği belirtilen olay nedeniyle ayaklanan halk, sorumluların yargılanmasını istedi.

Tara Oteli ateşe verilirken, eylemlerin yayılarak devam ettiği ifade ediliyor.


Kolluk kuvvetlerinin göstericilere müdahalesi sırasında yaralananlar ve gözaltına alınlar oldu. Bugün itibariyle göstericilerden 2 kişinin öldüğü, 27 kişinin de yaralı olduğu belirtiliyor. 


Mahabad halkı, Ferinaz’a cinsel saldırıda bulunan tecavüzcülerin ve olayda parmağı olduğunu düşündükleri otel sahibi Nadir Moludi yargı önüne çıkarılmasını istiyor.