İran meclisinden nükleer anlaşmaya onay

İran meclisinden nükleer anlaşmaya onay
İran meclisinden nükleer anlaşmaya onay
İran meclisi, 59'a karşı 161 oyla nükleer anlaşmayı onayladı.

RADİKAL - İran meclisi, Temmuz ayında BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ( ABD , İngiltere , Fransa, Rusya ve Çin) ile Almanya 'yla Temmuz ayında varılan anlaşmaya onayladı. Anlaşma 59'a karşı 161 oyla Meclis'ten geçti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İran meclisi anlaşmayı onaylarken, uluslararası denetçilerin askeri tesislere erişimlerini sınırlı olmasını ise şart koştu. Ülkede 12 üyeli Muhafız Konseyi'nin de anlaşmaya onay vermesi gerekiyor. Konsey'in anlaşmayla ilgili yasa tasarısını, belli konuların daha fazla tartışılması için meclise gönderme yetkisi de bulunuyor.

Hamaney: Nükleer anlaşma İran'ı ABD etkisine açmayacak

'İRAN'IN TESİSLERİNE KONTROLLÜ GİRİŞ İZNİ'

Tahran yönetimi anlaşma ile BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun askeri üslere ve nükleer tesislerine "kontrollü girişine" izin vermişti. İran ayrıca uranyum zenginleştirmede kullanılacak santifrüj sayısını üçte iki oranında azaltmayı da kabul etmişti. Tahran yönetimi 10 yıl boyunca zenginleştirilmiş uranyum biriktirmeme şartıyla, uranyum konusunda geliştirme ve araştırma yapabilecek.

Anlaşma karşılığında İran'a yönelik yaptırımlar kademeli olarak kalkacak. İran yönetimi yıllardır, Batılı ülkelerin iddialarının aksine nükleer programının barışçıl olduğunu vurguluyordu.

Ruhani'den İbranice kutlama

İsrail'den İran'a örtülü tehdit