İran medyası: Operasyon Suriye topraklarının ihlali

İran medyası: Operasyon Suriye topraklarının ihlali
İran medyası: Operasyon Suriye topraklarının ihlali
İran'daki resmi medya kuruluşları, Şah Fırat Operasyonu'nu "Suriye topraklarının ihlali" olarak duyurdu.

TAHRAN – Şah Fırat Operasyonu, İran basınında geniş yer bulurken, resmi basın organları operasyonu, "Türk ordusunun Suriye topraklarını ihlali olarak" şeklinde duyurdu.

İran resmi haber ajansı IRNA, "Türk ordusu Suriye topraklarını ihlal etti" başlığıyla duyurduğu haberinde, "Türk ordusu, Suriye topraklarındaki Süleyman Şah Türbesi'nin kuşatılması gibi asılsız bir sebeple, Suriye topraklarını ihlal etti" ifadesini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu sabah operasyon hakkında yaptığı açıklamalara da yer verilen haberde, " Türkiye , türbenin bulunduğu toprakların uluslararası anlaşmalar esasınca kendisine ait olduğunu iddia ediyor" denildi.

İRNA ayrıca CHP Genel Sekreter Gürsel Tekin'in operasyona ilişkin yaptığı açıklamalara yer verdi. Haberde Tekin'in "'Şah değil mat operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir" sözlerine yer verildi. IRNA, CHP'yi ise okurlarına, “Suriye krizinin başladığı tarihten bu yana Türkiye hükümetinin Suriye'ye yönelik düşmanca tutumlarını eleştiren parti " sözleriyle tanıttı.

İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV de operasyonu "Türkiye Suriye topraklarına askeri müdahalede bulundu" başlığıyla duyururken haberinde, "Türk ordusu Süleyman Şah Türbesini koruma bahanesi ile Suriye topraklarını ihlal etti" ifadesini kullandı.

(AA)

Muhalefet: Şah değil mat operasyonu

HDP'li Kaplan: TSK ile YPG birlikte çalıştı

'Şah Fırat' operasyonu dış basında: Türkiye askerlerini tahliye etti

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na 'tahliye' operasyonu

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na 'tahliye' operasyonu

Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!