İran Merkez Bankası: Dolar değil Türk Lirası kullanıyoruz

İran Merkez Bankası: Dolar değil Türk Lirası kullanıyoruz
İran Merkez Bankası: Dolar değil Türk Lirası kullanıyoruz
İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Gulamali Kamyab, İran'ın yabancı ülkelerle ticari ve mali işlemlerinde dolar kullanmadığını, onun yerine Türk Lirası, Çin Yuanı ve Rus Rublesinin de aralarında bulunduğu diğer para birimlerini kullandığını açıkladı.

RADİKAL - İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Gulamali Kamyab, ülkesinin artık yabancı ülkelerle ticari işlemlerinde dolar kullanmadığını açıkladı. Kamyab, "İran artık yabancı ülkelerle ticari ve mali işlemlerinde Türk Lirası, Çin Yuanı, Rus Rublesi ve euro gibi diğer para birimlerini kullanıyor" dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Tasnim Haber Ajansı'na konuşan Kamyab, ihracat ve ithalatta dolar yerine ticaret yapılan ülkelerin milli para birimlerinin kullanıldığını belirterek, "İran artık yabancı ülkelerle ticari ve mali işlemlerinde Türk Lirası, Çin Yuanı, Rus Rublesi, Güney Kore Wonu ve euro gibi diğer para birimlerini kullanıyor" dedi. Kemyab, İran'ın bazı ülkelerle "döviz takas anlaşmaları" yapmayı planladığını da dile getirerek, söz konusu anlaşmaların İran ve diğer ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik işlemleri kolaylaştıracağını ifade etti.

DİĞER ORTAKLARLA DA DOLARDAN VAZGEÇME PLANI

İran, en büyük ticari ortaklarından Çin ile yaptığı petrol ticaretinde 2012'den beri dolar yerine Çin Yuanı kullanıyor. Diğer ticari ortaklarıyla da ticarette dolar kullanımından vazgeçme planları yapan İran'ın Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene, eylül ayında Tahran'da düzenlenen İran-Rusya Ekonomik İşbirliği Konseyi 11. Toplantısı'nda, Rusya ile ticarette dolar yerine riyal ve ruble kullanmayı planladıklarını bildirmişti. Türkiye ile İran arasında da milli para birimlerinin kullanılmasına ilişkin görüşmeler yapıldığı ve bu konuda olumlu gelişme kaydedildiği bildirilmişti.

4 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Türkiye 2014 yılında İran'a 4 milyar dolarlık ihracat yaptı. İran geçen sene Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 9. ülke oldu.