İran: MI6 casusu yakaladık

İran: MI6 casusu yakaladık
İran: MI6 casusu yakaladık
İran, Kerman kentinde Britanya dış istihbarat servisi MI6 için çalışan bir casusu yakaladıklarını ve zanlının suçlarını itiraf ettiğini açıkladı.

Britanya ile İran’ın diplomatik ilişkilerini yeniden kurmak için adımlar attığı bir dönemde Tahran ‘Londra için çalışan bir ajan yakaladığını’ iddia etti. İran, güneydoğudaki Kerman kentinde, Britanya dış istihbarat servisi (MI6) için çalışan bir casusun yakalandığını açıkladı. Kerman Devrim Mahkemesi Başkanı Dadhoda Salari, casus olduğu iddia edilen kişinin suçunu itiraf ettiğini kaydetti. Salari, sorgulaması devam eden MI6 ajanının, şimdiye kadar dört Britanyalı istihbarat görevlisinin ülke içinde ve dışında 11 kez görüştüğünü ve istenilen bilgileri topladığını kabul ettiğini açıkladı. Zanlının, aylar süren istihbarat operasyonunun ardından yakalandığını vurgulayan Salari, “Şüphelinin, İran ile ilgili bilgi aktardığı ajanlardan strateji ve direktif aldığı saptandı” dedi. Britanya Dışişleri Bakanlığı ise habere dair açıklamasında ‘istihbarat konularıyla ilgili yorum yapılamayacağını’ belirtmekle yetindi.

Yumuşama dönemi vardı
Tahran’daki diplomatik temsilciliklerinin 2011’de bir grup öğrenci tarafından basılmasının ardından Britanya, bu ülkedeki büyükelçiliğini kapatmıştı. Ancak ikili ilişkilerde başlayan yumuşama dönemi kapsamında geçen ay iki ülke karşılıklı olarak ‘yerleşik olmayan’ maslahatgüzar görevlendirme kararı aldı.

Levinson CIA ajanı çıkmıştı
Bu arada haber , AP ajansının İran’ın Kiş Adası’na Mart 2007’de yaptığı ziyaret sırasında kaybolan eski FBI çalışanı Robert Levinson’ın ABD ’li yetkililerce açıklandığı gibi ‘ gezisinde olmadığını ve CIA için istihbarat toplamak üzere ülkeye gittiğini’ ileri sürmesinin ardından geldi.

İran, ikinci defa uzaya maymun gönderdi


İran devlet televizyonu, içinde maymun bulunan ikinci araştırma uydusunun uzaya gönderildiğini duyurdu. Haberde, yeryüzünden 120 km yüksekliğe çıkan uydunun 15 dakika içerisinde başarıyla geri döndüğü, ‘Fargam’ adlı maymunun da sağ olduğu belirtildi. Araştırmanın hedefinin, ses, görüntü ve numune gaz bileşenlerini kaydederek kapsül içerisinde meydana gelen biyolojik değişikliklerle, maymuna bağlanan EKG ile canlının yaşamsal bulgularını saptamak olduğu kaydedildi.