İran müzakere şartını açıkladı

İran müzakere şartını açıkladı
İran müzakere şartını açıkladı
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rusya'nın başkenti Moskova'da bugün başlayan nükleer müzakereler öncesi, uzlaşma şartını açıkladı

Ahmedinejad'ın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, İran sahip olduğu reaktörler için Avrupa 'nın nükleer yakıt göndermeyi kabul etmesi durumunda, uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesine ara verecek.

Öte yandan, bugün P5+1 grubu olarak bilinen, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya, Tahran yönetimiyle Moskova'da nükleer müzakerelere başladı.

Rus Kommersant gazetesi, P5+1'in İran'ın Natanz'daki tesislerinde uranyumu yüzde 5'e kadar zenginleştirmesini isteyeceğini duyurdu. Görüşmelerde, İran'dan Fordo'daki tesislerde, zenginleştirmeye son vermesi talebinin de iletileceği bildiriliyor.

İki gün sürecek olan buluşma, İran'ın nükleer faaliyetleri için diplomatik yollardan çözüm bulmak için son şans olarak değerlendiriliyor.
İran, nükleer faaliyetlerinin tamamen barışçıl ve doğal hakkı olduğunu savunuyor. Tahran yönetimi, müzakareler öncesi bu hakkını tartışmaya açmayacağını duyurmuştu.

Öte yandan, nükleer müzakerelerin sonuçsuz kalması durumunda Avrupa Birliği, 1 Temmuz'da İran'a yönelik petrol ambargosuna başlayacak.

ABD yönetimi de İran'dan petrol satın alan ülkelere uygulayacağı yaptırıma maruz kalmamaları için 28 Haziran'a kadar süre tanımıştı. İran ve P5+1 grubu daha önce Irak'ın başkenti Bağdat ve İstanbul 'da masaya oturmuşlardı.(hürriyetplanet)