İran: Nükleer müzakereler haftaya

İran: Nükleer müzakereler haftaya
İran: Nükleer müzakereler haftaya
İran ve ABD dışişleri bakanları ve heyetleri arasında Lozan'da yürütülen müzakerelere hafta sonu için ara verildiği ve görüşmelerin haftaya Çarşamba devam edeceği bildirildi.

RADİKAL - İran 'ın nükleer programı ile ilgili olarak İsviçre'nin Lozan kentinde sürdürülen müzakerelere hafta sonu ara verileceği bildirildi. Görüşmelerin önümüzdeki hafta içi devam edeceği açıklandı. 

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le bu hafta boyunca ikili görüşmeler gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin haftasonu, İngiliz, Alman ve Fransız mevkidaşlarıyla bir araya geleceği ve durum değerlendirmesi yapacağı belirtildi. Kerry, "Görüşmelere ara veriyoruz. Gelecek hafta yine geleceğiz. Çok fazla ilerleme kaydettik" dedi. 

Nükleer anlaşma basına sızdı

AÇIKLAMAYI HARF YAPTI

İran'la sürdürülen görüşmelere haftasonu için ara verildiğini ABD Dışişleri Sözcüsü Marie Harf duyurdu. Harf, Kerry'nin Avrupalı mevkidaşlarıyla olan teşriki mesaisinin haftasonu devam edeceğini, İran heyeti ve İran Dışişleri Bakanı Zarif'le yapılacak görüşmelere ise önümüzdeki hafta içinde dönüleceğini söyledi. 

ABD'li senatörden İran gafı

İran tarafından açıklama ise Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçı'dan geldi. İran'ın ISNA haber ajansına konuşan Arakçı, İran'la 5+1 ülkeleri arasında yürütülen müzakerelere önümüzdeki çarşamba günü dönüleceğini kaydetti. 

Obama'dan İran'a nükleer anlaşma mesajı

'Nükleer müzakerelerde yüzde 90 ilerlendi'