İran Reyhanlı saldırılarını kınadı

İran Reyhanlı saldırılarını kınadı
İran Reyhanlı saldırılarını kınadı
İran tarafından, Reyhanlı'daki bombalı saldırıları kınayarak "Bu olay savunulamaz, kınanmalıdır. Başka yerlere yormak doğru değil" açıklaması yapıldı.

İSTANBUL - İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Müzakereci Said Celili, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılarla ilgili bir açıklama yaptı.

Celili, her türlü terör olayını kınadıklarının altını çizerek, güvenliğin bir bütün olduğunu kaydetti.

İran'ın, Türkiye ile dostane ilişkileri olduğunu belirten Celili, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin emniyetini kendi emniyetimiz olarak görüyoruz. Bölge ülkelerinin sınırlarının emniyeti için bir çerçeve çizilmesi gerektiğine inanıyoruz. Halklarımızın düşmanlarının güvensizlik yaratmasına izin vermememiz gerekiyor. Bölge ülkeleri, kapasitelerini daha büyük güç için birleştirmeli. Bu olay savunulamaz, kınanmalıdır. Başka yerlere yormak doğru değil. Kardeşimiz olan Türk halkına ve devletine karşı bir olayı tabii ki kınarız. Bu hem İran'ın resmi düşüncesi hem de kamuoyunun düşüncesidir".

"MİLLİ BÜTÜNLÜĞÜ GÜÇLENDİREN HAREKETLERİ DESTEKLİYORUZ"
Celili, çözüm sürecine ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "Türkiye'de olsun, Irak'ta olsun milli bütünlüğü güçlendiren hareketleri destekliyoruz. Türkiye'nin emniyeti, bizim emniyetimizdir. İran ile Türkiye'nin 22 milyar dolarlık bir ekonomik ilişki hacmi var. Bunun temelinde de güvenlik var" diye konuştu.

Türkiye'de herhangi bir resmi temasta bulunup bulunmadığı sorulan Celili, bugün ülkeden ayrılacağını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ABD'de, Cumhurbaşkanı Gül'ün de yurt gezisinde olması nedeniyle bir görüşme olmadığını sözlerine ekledi.

"SURİYE KONUSUNDAKİ POLİTİKAMIZ BAŞTAN BERİ BELLİDİR"
İran'ın, Suriye politikasını değiştirip değiştirmeyeceği sorulan Celili, "Suriye konusundaki politikamız baştan beri bellidir. Biz krizin başından bu yana her türlü şiddeti ve silahlı yolu kınadık. Suriye'de tek yolun demokrasi olduğunu söyledik. Bu da milli müzakereler, görüşmelerle ve seçimle sağlanabilir. Herkes bu zemini hazırlamalıdır. Suriye'nin geleceğini, Suriye halkı barışçıl görüşmelerle belirlesin" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olduğunun hatırlatılması üzerine Celili, seçimlerin, dostane rekabet sistemini daha güçlü kıldığını vurgulayarak, "İran'da herhangi bir seçim yapıldığında siyasi iktidar anlamlı şekilde güçleniyor. Seçimler İran halkına kapasitelerini fırsata dönüştürme ve güçlü, gelişen bir yapı olma imkanı sağlıyor" dedi. (aa)