İran: S-300'leri yıl sonuna kadar teslim alacağız

İran: S-300'leri yıl sonuna kadar teslim alacağız
İran: S-300'leri yıl sonuna kadar teslim alacağız
İranlı yetkililer, Rusya'nın S-300 hava savunma sistemlerini kendilerine yıl sonuna kadar teslim edeceğini açıkladı.

RADİKAL - İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, Rusya'nın S-300 hava savunma sistemlerini 2015 yılı sonuna kadar İran'a teslim edeceğini bildirdi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Moskova'da düzenlenen 4. Güvenlik Konferansı kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı ikili görüşmenin ardından açıklama yapan İran Savunma Bakanı Dehkan, Rusya ile savunma ve askeri-teknik alanda işbirliği anlaşmasının imzalanması konusunu görüştüklerini kaydetti. 

İran'a S-300 sevkiyatına Putin'den izin

DETAYLAR BİR AY İÇİNDE

S-300 hava savunma sistemlerinin teslimatına ilişkin anlaşmanın hazırlanacağını ve sistemlerin 2015 sonuna kadar İran'a ulaştırılacağını vurgulayan Dehkan, "Biz S-300 sistemlerine ilişkin konuyu da ele aldık. Taraflar bu anlaşmanın uygulanmasına yönelik kararlığını belirtti. Biz, bir ay içerisinde anlaşmayla ilgili bütün detayları müzakere ederek anlaşmanın nihai şeklini oluşturmayı ve yıl sonuna kadar yerine getirmeyi kararlaştırdık" dedi.

Rusya, İran'a S-300 füzeleri satmaya hazırlanıyor

Dehkan ayrıca, Rus meslektaşı ile ' dünya gündeminde yer alan bölgesel ve uluslararası konuları, kriz durumunda yapılabilecek işbirlikleri, terörist, siyonist ve radikal akımlarla karşı mücadele ve koordinasyon konularında müzakere ettiklerini' sözlerine ekledi. 

Hamaney'den nükleer uzlaşıya ilk yorum

S-300 ANLAŞMASI

Rusya ve İran, 2007 yılında 800 milyon dolar değerinde S-300 füze savunma sistemi anlaşması imzalamıştı. Ancak BM'nin İran'a nükleer programı nedeniyle uyguladığı uluslararası yaptırımlar nedeniyle, 2010 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, İran'a S-300 sevkiyatını askıya almıştı. Bunun üzerine İran Savunma Bakanlığı, Rusya askeri ihracat şirketi Rosoboronexport aleyhine Cenevre Tahkim Mahkemesi'nde Nisan 2011'de 4 milyar dolarlık dava açmıştı.

İran: Anlaşmaya uyulmazsa nükleer programa döneriz

YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Rusya Devlet Başkanı Putin ise geçtiğimiz günlerde imzaladığı kararnameyle S-300 sistemlerinin İran'a teslimatı, Rusya topraklarından bu ülkeye transit geçişi, Rus gemi ve hava araçlarıyla taşınmasına yönelik yasağı iptal etti. 

İran'a S-300 sevkiyatına Putin'den izin

Rusya'nın İran'a yeniden silah sevk edebilmesinin önünü açan gelişme, İran'ın 2 Nisan günü P5+1 ülkeleri ile nükleer programı konusunda çerçeve anlaşma imzalaması oldu. Anlaşma, Tahran'ın uranyum zenginleştirme programını sınırlaması karşılığında İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını öngörüyor.

ABD'den Rusya'ya füze tepkisi