İran-Suriye görüşmesinde ne konuşuldu?

İran-Suriye görüşmesinde ne konuşuldu?
İran-Suriye görüşmesinde ne konuşuldu?
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad'ın dün İran'ın başkenti Tahran'da yaptığı 6 saatlik görüşmeye ilişkin bazı detaylar açıklandı.

RADİKAL - Dün Tahran’da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la 6 saat görüşen Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye’de siyasi çözüm konusunu ele aldı. Haberde, Mikdad’ın yapılan görüşmede Viyana toplantısı ile İran’ın Avrupa Birliği ve Rusya ile yaptığı istişarelerle ilgili olarak da bilgi aldığı bildirildi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in son Şam ziyaretinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a sunduğu ve İran’ın siyasi çözüm perspektifini yansıtan görüşlerin de değerlendirildiği toplantıda Tahran ve Şam’ın teröre karşı yapılan ciddi mücadeleyle eş zamanlı olarak siyasi çözüme ilişkin sürecin de izlenmesi gerektiği vurgulandı.

Rusya'nın 'Suriyeli muhalif' listesinde kimler var?

GEÇİŞ SÜRECİ DEĞİL KAPSAMLI HÜKÜMET

Haberde tarafların Viyana toplantısını "terörizmle yapıcı bir şekilde mücadeleye" odaklanılması, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın rolünün dikkate alınması ve siyasi çözümün Suriye halkının oyuna saygı duyularak güçlendirilmesi çerçevesinde değerlendirdikleri bildirildi.

İslam Ordusu'ndan 'kafeste canlı kalkan' açıklaması

30 Ekim’de İran’ın da yer aldığı 17 ülkenin katılımıyla yapılan Viyana toplantısı sonrasında Suriye hükümetiyle 'muhaliflerin' müzakereler yapacağı yeni bir toplantının düzenleneceği bildirilmişti.

İran'da 'Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü'

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, dün Tahran ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada kendileri açısından geçiş sürecinin değil, kapsamlı hükümetin söz konusu olduğunu belirtmiş ve geçiş süreci konusunda görüşme yapmayacaklarını söylemişti. (YDH)

'Suriye'de muhalifler ordu uçağını düşürdü' iddiası

Suriye ordusu Halep ve Hama'yı bağlayan yolu ele geçirdi