'İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi'

'İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi'
'İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi'
İran'ın, İdlib'de kaybedilen bölgeleri yeniden ele geçirmek ve hükümet taraftarlarının moralini yükseltmek amacıyla Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdiği öne sürüldü.

RADİKAL - İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Suriye ’nin Lazkiye vilayetine gelmesinin ardından yaptığı “Suriye ordusuyla hazırladığımız, önümüzdeki günlerde yaşanacak sürprize tüm dünya şaşıracak”  açıklaması sonrası, İran’dan 15 bin savaşçının Suriye’ye gittiği iddia edildi.

Lübnan merkezli yayın yapan The Daily Star’a Lübnanlı bir siyasetçinin verdiği bilgiye göre İran, Irak ve Afganistan’dan toplanan savaşçılar, Şam ve Lazkiye bölgesine getirildi. Savaşçıların İdlib eyaletinde el Kaide’nin Suriye kolu el Nusra Cephesi öncülüğündeki 'Fetih Ordusu’nun ele geçirdiği bölgelerin yeniden kazanılması için başlatılacak operasyonda yer alacağı konuşuluyor.

OPERASYONUN 2 AMACI VAR

Kasım Süleymani’nin tasarladığı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da “tereddütlü bir şekilde kabul ettiği” planın ilk amacının savaş sahasında üst üste yenilgiler alan Suriye ordusunun ve hükümet taraftarlarının moralini yükseltmek olduğu belirtildi. İkinci hedefin ise Haziran ayının sonuna kadar İdlib'de kaybedilen bölgeleri yeniden ele geçirmek olduğu öne sürüldü.

İran’ın, müttefiki Suriye’de elde edeceği başarının Batı’yla sürdürdüğü ve bu ay sonuna kadar uzatılan nükleer görüşmelerde de elini güçlendirmesi amaçlanıyor.

Suriye ordusu son dönemde İdlib ve Palmira gibi merkezlerden askeri kayıpları önlemek için hızlıca çekilmiş, bunun İran’ın tavsiyesi olduğu iddia edilmişti. (Evrensel) 


  http://www.radikal.com.tr/137248613724862

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - isakent

  Türkiye'ye muhaliflere silah verdi diye eleştiren güruh mezhepsel saiklerle İran'a sesini çıkarmıyor. ancak şunu aklınıza sokun Suriye size yar olmayacak gelecekleri varsa görecekleri de var.

  SENARYOLAR - m.rozbilen

  İran istediği kadar savaşçı göndersin, Türkiye sınırının kontrol altına alınıp silah ve terörist geçişine mani olmadığı ve teröristlerin sıkıştığında Türkiye'ye kaçmalarına engel olunmadığı sürece IŞİD kafirine karşı hemen sonuç almak kolay olmayacaktır. Zira IŞİD'in gizli müttefikleri var ve dolaylı olarak bu savaşın sürmesine katkım sunuyorlar. Hangi devletler olduğu belli ama BM'in sessiz kalmasına hayret ediyoruz. Benim korkum, Türkiye'nin açık destek verdiği Suriye savaşında İranın da karışması ve sonu felaket olacak bir savaşın ortaya çıkmasıdır. Bence Erdoğan geleceğimizi riske atan bir kumar oynamıştır ve ağır bir fatura ödeyeceğimizi düşünüyorum.