İran: Suudi Arabistan savaş suçlusu

İran: Suudi Arabistan savaş suçlusu
İran: Suudi Arabistan savaş suçlusu
İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi, Suriye krizinin çözümüne ilişkin cuma günü Viyana'da düzenlenecek görüşmelere Suudi Arabistan'ın katılmasına tepki gösterdi ve Suudi Arabistan'ın 'savaş suçlusu' olduğunu söyledi.

RADİKAL - İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Suriye'deki iç savaşı çözüme kavuşturmaya yönelik Viyana'da düzenlenecek görüşmelere Suudi Arabistan'ın katılmasına tepki gösterdi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Firuzabadi, Suudi Arabistan'ın "savaş suçlusu" olduğunu savunarak, "Bu yüzden Suudi Arabistan rejiminin Suriye konusunda çok yönlü görüşmelere katılması şüpheli ve gayri meşrudur" dedi. Suudi Arabistan'ın Yemen'de hastaneleri, okulları ve ülke altyapısını hedef aldığını hatırlatan Firuzabadi, Riyad yönetimini Irak, Suriye, Lübnan ve bölgedeki teröre destek vermekle de suçladı.

İran'ın ilk kadın büyükelçisi atandı

İRAN DAVET EDİLMİŞTİ

İran, Rusya'nın ısrarları sonucunda cuma günü Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenecek Suriye konusundaki toplantıya davet edilmişti. İran'ın davet edilmesine, Tahran ve Esad yönetimi arasında bir farkın olmadığı görüşündeki Suriyeli örgütlerle birlikte Suudi Arabistan'ın da aralarında olduğu ABD'nin bazı müttefikleri tepki göstermişti.

Rus jetleri ilk kez Dera'yı vurdu

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr dün İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'la Riyad'da yaptığı basın toplantısında, "İran ile Rusya'nın Suriye'deki siyasi çözüm konusuna ilişkin niyetlerinin ciddiyetini test edeceğiz" demişti.

Russia Today ekibi Palmira'yı görüntüledi

'DESTEKLEME POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK YOK'

Viyana'daki toplantıya İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'le birlikte katılacak olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise görüşmelerin Suriye ve bölgedeki terörle mücadele ve siyasi sürecin güçlendirilmesine katkı sağlayacağını belirterek, "İran'ın Suriye'yi destekleme politikasında bir değişiklik yok" dedi.

ABD: İran ilk kez Suriye toplantısına davet edildi

Suriye'nin geleceğine ilişkin son toplantı Avusturya'nın başkenti Viyana'da Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun da katılımıyla ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları arasında yapılmıştı. Cuma günü Viyana'da yapılacak görüşmelere ise İran'ın yanı sıra Mısır, Ürdün Irak gibi bölge ülkeleri de katılacak. (AA)

İran Viyana'daki Suriye zirvesine katılacak