İran Türkiye'ye nota verdi

İran Türkiye'ye nota verdi
İran Türkiye'ye nota verdi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İran bölgeyi domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım' sözlerinin ardından Türkiye'nin Tahran'daki temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın İran'ın bölgedeki politikasını eleştiren ifadeleri üzerine Türkiye 'nin Tahran'daki  temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Türkiye'nin Tahran Maslahatgüzarı Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda kullandığı ifadelere açıklık getirilmesinin istendiğini belirtti.

Afham, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda sarf ettiği sözlerin 'Teamüllere aykırı ve uygunsuz olduğunun' bakanlığa çağrılan Türk temsilcisine iletildiğini kaydetti. Erdoğan'ın sözlerinden üzüntü duydukları ve buna olan İran'ın itirazını Maslahatgüzar Barış Saygın'a aktardıklarını ifade eden Afham, Ankara 'dan bu konuda  'ikna edici ve açık'  bir yanıt istediklerini ifade etti. Afham, "İran'ın bölgeye stratejik yaklaşımı ve komşularıyla ilişkisi, barış ve istikrardan yana karşılıklı saygıya dayalı işbirliği üzerine olmuştur. İran ve Türkiye'nin bu hedefe ulaşmak için yeterli potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz" dedi.

İran: Türkiye doğru yolda değil

Türkiye'nin Tahran Büyükelçi Rıza Hakan Tekin'in  İran'da  olmaması nedeniyle yerine Maslahatgüzar Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirtildi.

İranlı vekilden Erdoğan'a sert tepki: İran'a gelme

İRAN'DA 'ERDOĞAN GELMESİN' GİRİŞİMLERİ

İranlı bazı politikacı ve milletvekilleri de açıklamalar yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek ay İran'a yapmayı planladığı  ziyaretinin iptal edilmesini talep ettiler. Bazı milletvekilleri ise konuyu meclise taşıyacaklarını ifade etti.

İran'dan Türkiye'ye yanıt

ERDOĞAN NE DEMİŞTi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, "İran bölgeyi domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım" demişti. (DHA)

İran'dan, Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili açıklama