İran Türkiye'ye nota verdi

İran Türkiye'ye nota verdi
İran Türkiye'ye nota verdi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İran bölgeyi domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım' sözlerinin ardından Türkiye'nin Tahran'daki temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın İran'ın bölgedeki politikasını eleştiren ifadeleri üzerine Türkiye 'nin Tahran'daki  temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Türkiye'nin Tahran Maslahatgüzarı Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda kullandığı ifadelere açıklık getirilmesinin istendiğini belirtti.

Afham, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda sarf ettiği sözlerin 'Teamüllere aykırı ve uygunsuz olduğunun' bakanlığa çağrılan Türk temsilcisine iletildiğini kaydetti. Erdoğan'ın sözlerinden üzüntü duydukları ve buna olan İran'ın itirazını Maslahatgüzar Barış Saygın'a aktardıklarını ifade eden Afham, Ankara 'dan bu konuda  'ikna edici ve açık'  bir yanıt istediklerini ifade etti. Afham, "İran'ın bölgeye stratejik yaklaşımı ve komşularıyla ilişkisi, barış ve istikrardan yana karşılıklı saygıya dayalı işbirliği üzerine olmuştur. İran ve Türkiye'nin bu hedefe ulaşmak için yeterli potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz" dedi.

İran: Türkiye doğru yolda değil

Türkiye'nin Tahran Büyükelçi Rıza Hakan Tekin'in  İran'da  olmaması nedeniyle yerine Maslahatgüzar Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirtildi.

İranlı vekilden Erdoğan'a sert tepki: İran'a gelme

İRAN'DA 'ERDOĞAN GELMESİN' GİRİŞİMLERİ

İranlı bazı politikacı ve milletvekilleri de açıklamalar yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek ay İran'a yapmayı planladığı  ziyaretinin iptal edilmesini talep ettiler. Bazı milletvekilleri ise konuyu meclise taşıyacaklarını ifade etti.

İran'dan Türkiye'ye yanıt

ERDOĞAN NE DEMİŞTi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, "İran bölgeyi domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım" demişti. (DHA)

İran'dan, Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili açıklama


  http://www.radikal.com.tr/132434113243416

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - isakent

  "Yurtta barış, cihanda barış!" mustafa kemalin o söylemi bana dokunmayın etrafımda ne yaparsanız yapın demektir

  yuzsuzluk - keryil

  bunu soyleyen zat daha iki gun once katar'a turk askerini yolladi, yemen'in bombalanmasina katkida bulunmak icin hevesli olduklarini duyurdu. ama tabi canim hep iran'in sucu her sey.

  KAVGALI OLMADIĞIMIZ BİR ÜLKE KALDI MI? - m.rozbilen

  Bırakın komşuları, aramızın iyi olduğu tek ülke kalmadı. Adeta şuna buna sataşarak hiç yoktan oyun bozan ya da müdahale eden durumuna düştük. Niçin? Türkiye'yi bekleyen olası tehlikelerden korkuyoruz. Ülkeler'in içini karıştırmaya dönük fitne fesat politikaları asla çözüm değildir. Hiç kimse de kabul etmez. Nitekim tepkiler çok şiddetli geliyor. Donkişot olduk. Nerdeyse herkese savaş ilan edeceğiz.

  İranın halleri - esiroglu

  İran suçüstü yapılmış, hatta cin çarpmışa döndü. Erdoğan'ın ne dediği yeterince açık değil mi? Hangi ülkede ne kadar milisi,askeri var onun listesini mi versin? Valla bu Erdoğan kızdırırmasınlar onu da yapar

  Ne hale düştük. - karçiçekleri

  Atatürk'ün"Yurtta barış, cihanda barış!" dediği ve bize bıraktığı ülkemizin liderleri ne yurtta ve ne de cihanda bir dost bıraktılar tek lider olma hırs ve tutkularıyla. Şu anda dört bir yanımızca istenmeyen adam konumuna düşürdüler bizleri. Allah doyumsuzluğumuza bir çare bulur inşallah!

  buyur burdan yak... - user1022763

  iktidarlar tepişir halklar ezilir...