İran: Vahşice ve insanlık dışı

İran, İsrail ordusunun Gazze'ye yardım götüren gemilere baskın düzenlemesini "vahşice ve insanlık dışı" olarak nitelendirdi.

TAHRAN - İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren gemilere saldırarak sivilleri öldürmesi ve yaralamasını yayımladığı bildiriyle kınadı.

 "Bu olay, siyonist İsrail rejiminin zalim ve katil çehresini bir kez daha gün yüzüne çıkardı" ifadesi kullanılan bildiride, 5 bin kadar masum sivilin ölmesi ya da yaralanmasıyla sonuçlanan Gazze saldırısının henüz hafızalardaki tazeliğini koruduğu sırada, gemideki yardımseverlere saldırı yapıldığına dikkat çekildi.
 
"Uluslararası tüm kurallar hiçe sayılarak, Gazze’nin İsrail tarafından insanlık dışı bir şekilde ablukaya alınması sürüyor" denilen bildiride, yeni saldırının da uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtilerek şöyle devam edildi:
 
"Uluslararası toplumun ve uyanık vicdanların, saldırgan, işgalci ve katil İsrail rejimi karşısında kesin tavır almalarının zamanı gelmiştir. İran, tüm Arap ve İslam ülkelerinden birlik ve beraberlik içinde bu rejim karşısında durulmasını istiyor. Batı dünyası da çifte standart politikalarını bir kenara bırakarak siyonist rejimi desteklemekten vazgeçsin."
 
İsrail’in hiçbir uluslararası kurala bağlı olmadığının son saldırıyla bir kez daha anlaşıldığı belirtilen bildiride, "Uluslararası tüm kuruluşlar süregiden İsrail saldırılarını kesin bir dille kınamalı. İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) ve BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplanıp acil olarak bu konuda adım atmalı" denildi.
 
İran’ın, saldırı kurbanlarının aile ve yakınlarının acılarını paylaştığı ifade edilen bildiride, cesur ve direnişçi Filistin halkına olan desteğin süreceği belirtildi.
 
'VURURUZ'
İsrail denizaltılarının İran karasuları yakınına konuşlandığına dair iddiaların ardından, İranlı üst düzey komutan, İran'a karşı yapılacak en ufak eylemin şiddetli ve katı biçimde yanıtlanacağını bildirdi.

İran Haber Ajansı İRNA'ya konuşan İran Deniz Kuvvetleri 1'inci Bölge Ordu Komutanı Tuğamiral Feriborz Kadirpenah, İsrail'in 3 nükleer kapasiteli denizaltısının Basra Körfezi'ndeki İran kıyı şeridi yakınına konuşlandırdığı yönündeki basın tarafından ortaya konulan iddiaları, “İran'ın tepkisi ölçmek için psikolojik savaşın bir parçası” olarak değerlendirdi. Tuğamiral Kadirpenah, “İsrail korkaktır ve İran karasularına yaklaşmaya cesaret edemez” dedi. “Bölge tam kontrolümüz altında böyle bir durum olsa mutlaka haberdar oluruz” diyen İranlı komutan, “Siyonist denizaltıları uluslararası sularda dolaşırsa küresel hukuk gereği İran’ın onlarla işi olmaz ama İran karasularına yaklaşmak isterlerse en sert şekilde müdahale ederiz. İran, düşmanların hayal edemeyeceği silahlara sahip ve onların her hareketini en başında etkisiz hale getirir” diye uyarıda bulundu.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Mehr Haber Ajansı'na olayın Basra Körfezi güvenliğini tehlikeye sokacağını bildirdi. Burucerdi, şöyle konuştu: “İsrail denizaltılarının Basra Körfezi'ne girdikleri haberi doğruysa, bu Körfez güvenliğinin tehlikede olduğu anlamına gelir. Yetkili kurumlar konuyu araştırmalı ve ciddi hassasiyet göstererek tehdidi önlemek için gerekli tedbirleri almalı.”

İsrail'i uyaran Burucerdi, “Siyonistler, İran'ın Körfez güvenliği için ne kadar hassas olduğunu bilmeliler. İran zamanında bölgeyi korumak için gereken eylemleri yapacak” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü İsfendiyar Rahim Meşai, 20 Mayıs'ta İsrail'in ülkesine saldırması durumunda bir haftadan fazla İran’ın karşısında duramayacağı uyarısında bulunmuştu. (dha, aa)