İran ve Rusya 'kimyasal katliam' için muhalifleri suçladı

İran ve Rusya 'kimyasal katliam' için muhalifleri suçladı
İran ve Rusya 'kimyasal katliam' için muhalifleri suçladı
Rusya Dışişleri Sözcüsü Lukaşeviç, "Kimyasal silah kullanıldığı yönündeki agresif haber kampanyası, akıllara provokasyon ve Cenevre 2 Konferansı'nı baltalama fikirlerini getirdi" derken, İran Dışişleri Bakanı da "Bu saldırı doğruysa terörist gruplar yapmıştır" dedi.

TAHRAN – İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı telefon görüşmesinde Suriye'de gerçekleşen kimyasal silah kullanımının arkasında Şam yönetiminin olamayacağını söylediği belirtildi.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün gece yapılan görüşmede, ikilinin Suriye'nin başkenti Şam kırsalında kullanılan kimyasal silah konusunu ele aldıkları belirtildi.

Kimyasal silah kullanımını kesin bir dille kınadıklarını söyleyen İranlı bakan, "Bu konu doğruysa kesinlikle hiçbir cinayetten kaçınmayan ülkedeki terörist gruplar tarafından gerçekleşmiştir" diye konuştu.

Konuyla ilgili Suriye yönetimine yapılan suçlamaları yersiz bulan Zarif, "Birleşmiş Milletler denetçileri Suriye'deyken ve Suriye hükümeti güçlü bir şekilde teröristleri geri püskürtmeyi başarabilmişken hükümet nasıl böyle bir eyleme başvurabilir. Bu eylem, çıkarlarını Suriye sorununu uluslararası boyuta taşımakta ve krizin tırmanmasında gören terörist gruplarca yapıldı" dedi.

İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nin, Zarif ile Davutoğlu'nun telefon görüşmesine dair yaptığı yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

"Şam kırsalında kimyasal silah kullanımı iddialarının ardından, 21 Ağustos 2013 günü İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. İki bakan Suriye'de kimyasal silah kullanımı meselesini ele alıp bu konuda görüş alışverişinde bulundu. Söz konusu telefon görüşmesinde İran İslam Cumhuriyeti'nin kitle imha silahların kullanımını reddeden kesin tavrına değinen Zarif, her türlü kimyasal silah kullanımını şiddetle kınadıklarını belirterek "Eğer kimyasal silah kullanımı ile ilgili haberler güvenilir kaynaklarca doğrulanırsa, bu kesinlikle hiçbir cinayeti işlemekten geri durmadıklarını gösteren terörist ve zındık grupların işidir" dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye hükümetine yöneltilen kimyasal silah kullanımı suçlamalarıyla ilgili bazı batı medya organlarınca ileri sürülen iddialara değinerek, 'Suriye'deki krizin şiddetlenmesini ve bunun uluslararası bir krize dönüşmesini kendilerine çıkar olarak görüyorlar' dedi."RUSYA: PROVOKASYON OLABİLİR 
Şam rejimine yakınlığıyla bilinen Rusya'dan da dün akşam saatlerinde gelen açıklamada, kimyasal silah saldırısının provokasyon amaçlı olabileceği öne sürülmüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, "Şam yakınlarında kimyasal silah kullanıldığı yönündeki agresif haber kampanyasının, akıllara provokasyon ve Cenevre 2 Konferansı'nı baltalama fikirlerini getirdiğini" belirtti. Lukaşeviç'in Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklamasında şöyle denildi: 

''Yerel medyanın sanki bir takım gibi bütün sorumluluğu rejime yükleyen agresif haber kampanyasına başlaması akıllara, planlanmış bir provokasyon fikrini getiriyor. Bütün bunlar, BM Güvenlik Konseyi'nin rejim karşıtları lehine harekete geçmesi için gereksinimleri yerine getirmek ve Cenevere 2 Konferansı'nın düzenlenme şansını ortadan kaldırmak için bahane oluşturma çabaları gibi görünüyor." 

Kimyasal başlıklı füzelerin, muhaliflerin kontrolündeki bir bölgeden fırlatıldığını ileri süren Lukaşeviç, silahlı gruplar üzerinde etkili olan herkese kimyasal silahla provokasyon yapmayı sonlandırma çağrısı yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ''Son günlerde rejim güçleri, muhaliflere karşı Şam'ın doğusu başta olmak üzere birçok bölgede operasyonlar düzenledi. 21 Ağustos sabahı muhaliflerin kontrolündeki bölgeden, el yapımı füze fırlatıldı. Moskova, Suriye'de kimyasal silah kullanımının profesyonel ve objektif bir şekilde araştırılması gerektiğini önemli görüyor."
'DENETÇİLER BÖLGEYE GİTSİN'
Bu arada Suriye'de kimyasal saldırı iddiaları üzerine olağanüstü toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni bilgilendiren BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliason, Konsey'in Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yolundaki haberlerden kaygı duyduğunu açıkladı ve bunun krizi ciddi şekilde tırmandıracağı uyarısında bulundu. Konsey ayrıca saldırının aydınlatılması gerektiğini bildirdi.

Bu açıklamaların ardından, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu 35 ülke, Suriye'de bulunan BM kimyasal silah denetçilerinin, Çarşamba günkü saldırının gerçekleştirildiği bölgeye gitmesi çağrısında bulundu.

Suriyeli muhalifler, ordunun Şam'ın banliyölerinden Huta'da zehirli gazlarla düzenlediği roket saldırısında 1000'den fazla kişinin öldüğünü söylerken, Suriye hükümeti iddiaları "mantıksız ve uydurma" olarak niteledi.


DHA - BBC - radikal.com.tr