İran: Yemen'e yardım etmeye hazırız

İran: Yemen'e yardım etmeye hazırız
İran: Yemen'e yardım etmeye hazırız
Suudi Arabistan'ın Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi'ne karşı başlattığı 'Kararlılık Fırtınası' adlı operasyonu sona erdirmesinin ardından İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yaptığı açıklamada ülkeye insani yardım çağrısında bulundu.

RADİKAL - Suudi Arabistan'ın Yemen'de Husilere yönelik hava operasyonunu sona erdirmesinin ardından İran Dışişleri Bakanı Yemen'e 'acil insani yardım sağlanması' çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suudilerin operasyonu sona erdirme adımının 'olumlu' olduğunu söyledi ve yeni hükümetin kurulması için de görüşmelere başlanması istediğini dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: "Yemen'deki olumlu gelişmeleri, acil insani yardım, Yemen içinde diyalog ve geniş tabanlı hükümet izlemeli. Yardım etmeye hazırız."

Kral Salman'dan Putin'e teşekkür

'İLERİYE DÖNÜK BİR ADIM'

Hava operasyonun sona ermesinin ardından Suudi Savunma yetkilileri, şimdi de siyasi çözüm bulunmasına odaklandıklarını söyledi, fakat askeri gücün ihtiyaç görülmesi takdirde yine kullanılabileceğini belirtti. İran Dışişleri Bakanlığı, daha önceki açıklamalarında da Suudilerin operasyonu sonlandırma kararına destek çıkmıştı.

Yarı resmi Isna haber ajansının aktardığına göre bakanlık sözcüsü "Biz, bundan önce de Yemen'deki krizin çözümünün askeri olmadığın söylemiştik… masum, savunmasız insanların ölümüne son vermek kesinlikle ileriye dönük bir adım" diye konuştu.

İran'dan Suudi Arabistan'a nota

'UMUDUN YENİDEN TESİSİ'

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin 'Kararlılık Fırtınası Operasyonu'nun da Suudi Arabistan ve komşu ülkelerin güvenliğine yönelik tehditleri ortadan kaldırmada başarılı olduğu' belirtildi. Koalisyon sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el Asiri, yeni aşama olan 'Umudun Yeniden Tesisi' operasyonuyla da Yemen'in yeniden inşasını hedeflerken, bir yandan da isyancılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Husilerin lideri: Yemen'e saldırıları ABD yönetiyor

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Hadi, televizyon kanalından yaptığı açıklamada Suudi müttefiklerine 'Devlet Başkanı olarak kendisine destek çıktıkları için' teşekkür etti. Hadi, "Arap ve Müslüman kardeşlerimize, bu fevkalade stratejik ittifaktaki dostlarımıza kendim ve Yemen halkı adına en derin minnetimi ve saygımı sunuyorum" dedi.

ABD de operasyonun sona ermesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Alistair Baskey, "BM'nin kolaylaştıracağı siyasi süreç ve insani yardım desteğinin sürdürülebilmesine destek olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. BBC'nin Cidde'den bildiren Orta Doğu editörü Jeremy Bowen, Suudiler operasyonlarının ilk aşamasında zafer ilan etseler de, henüz Yemen hükümetinin kurulmadığını ve başkentin kontrolünün hala Husilerde olduğunu hatırlatıyor.

Ulusal Muhafızlar Yemen'deki operasyona katılacak

DÖRT HAFTADA YÜZLERCE KİŞİ ÖLDÜ

Dünya Sağlık Örgütü, son dört haftada Yemen'deki çatışmalarda 944 kişinin öldüğünü, 3487 kişinin de yaralandığını duyurdu. (BBC Türkçe)

Yemen'de sürdürülen 'Kararlılık Fırtınası' operasyonu sona erdi