'İran'a saldıran taraf Amerika olsun'

'İran'a saldıran taraf Amerika olsun'
'İran'a saldıran taraf Amerika olsun'
Eski Mossad Şefi Dagan, İsrail yerine ABD'nin İran'a saldırmasını tercih ettiğini söyledi. Dagan İran'ın makul ve dikkatli olacağını da kaydetti

KUDÜS - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran’a Parçin Askeri Üssü’nü denetime açma çağrısı yaparken İsrail gizli servisi Mossad’ın eski başkanı Meir Dagan, İranlıların ‘makul ve çok dikkatli olduğunu’ ve İran’a saldıran tarafın ABD olmasını tercih ettiğini söyledi. CBS’te ‘60 Dakika’ programına katılan Dagan, ABD Başkanı Barack Obama’ya güvendiğini belirterek “Birinin İran’a saldırması için tercih yapsam, bunun ABD olmasını isterdim” dedi. İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırması için çok erken olduğunu söyleyen Dagan, Tahran yönetiminin nükleer konuda ‘çok dikkatli’ olduğunu ve eylemlerinin sonuçlarını göz ardı etmediğini kaydetti. Dagan, Batı’nın askeri müdahale yerine İran’da rejim değişikliğini teşvik etmek için muhalif gruplara destek olması gerektiğini ifade etti.


Tahran’a Parçin baskısı

UAEK Başkanı Yukiya Amano ise, önceki günkü yönetim kurulu toplantısının ardından müfettişlerin nükleer faaliyet olup olmadığını denetlemek için Parçin’e giremediğini belirtti. Amano, Parçin’de askeri amaçlı faaliyette bulunduğu yolunda güvenilir kaynaklardan bilgi aldıklarını öne sürdü. 5 artı 1 olarak anılan BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya da, İran’a Parçin’i denetime açma çağrısı yaptı. İran’ın UEAK temsilcisi Ali Asker Sultaniye ise müfettişlerin Parçin Nükleer Tesisinde denetim yapmalarına izin verildiğini söyledi.


İsrail’le silah pazarlığı

İsrail gazetesi Maariv de, Washington’da Başkan Barack Obama’nın Başbakan Benyamin Netanyahu’ya İran’a saldırı planını başkanlık seçiminden sonraya yani 2013’e ertelemesi karşılığında gelişmiş sığınak delici silah ile uzun menzilli uçuşlarda yakıt ikmal uçağı vermeyi önerdiğini öne sürdü. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, “Toplantıda önerilen ya da uzlaşılan bir anlaşma olmadı” diyerek haberi yalanladı. İranlı bir grup kadın da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle internete yükledikleri videoda, Batı’ya ülkelerine saldırmama çağrısı yaptı. Çağrıda “Savaş kadınlar ve çocuklar için daha fazla şiddet anlamına gelir” denildi. (Haaretz, Ynet, aa)