İran'a yeni yaptırım paketi

İran'a yeni yaptırım paketi
İran'a yeni yaptırım paketi
Amerikalı senatörler Bob Menendez, Mark Kirk ve Joe Lieberman, İran'a yeni yaptırımlar öngören bir paket açıkladı

WASHINGTON - Demokrat Senatör Bob Menendez, Cumhuriyetçi Senatör Mark Kirk ve bağımsız senatör Joe Lieberman tarafından, Senato'da görüşülmekte olan Ulusal Savunma Yetki Yasası'na eklenmesi teklifiyle açıklanan önlemler paketi, İran 'ın enerji, liman, nakliyat ve gemi sanayi sektörlerini, Tahran'ın nükleer silahlanmaya dönük faaliyetlerini desteklemede rol oynadıkları gerekçesiyle kara listeye alırken, bu alanlarda yapılacak ticari işlemlere yaptırımlar içeriyor.

Aynı zamanda, İran'a grafit, alüminyum ve çelik gibi, gemi sanayi ve nükleer sektörlerle alakalı ürünler satan veya tedarik eden bireylere cezalar öngören paket, İran'ın yaptırımları atlatmaya dönük çabalarını önleme noktasında, İran'a kıymetli madenlerin satışı ya da transferine de yaptırımlar getiriyor.

Paket, İran devlet televizyonu ve başkanının da zorla televizyonda itiraf veya göstermelik duruşmalar yayınladıkları gerekçesiyle insan hakları suistimalcileri olarak tanımlanması ve yaptırımlara tabi tutulmasını içeriyor.

Bu son düzenleme, geçen yıl ABD Kongresi'nden geçen ve arkasında yine senatörler Menendez ve Kirk'ün imzası olan İran'ın petrol endüstrisine yönelik yaptırımların daha da genişletilmiş versiyonunu oluşturuyor.

‘İRAN’IN NÜKLEER SİLAH ÇABALARI SÜRÜYOR’
Menendez, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, İran'a yönelik halihazırdaki yaptırımların önemli bir etkide bulunduğunu, ancak buna rağmen İran'ın nükleer silah geliştirmeye dönük çabalarına devam ettiğini belirterek, “Bu son ilave önlemleri geçirerek, İran'a, bizi oyalamaya çalışamayacakları yönünde bir mesaj göndermiş olacağız” ifadesini kullandı.

Kirk de “bu iki partili önlemler paketinin, İran rejimi üzerindeki ekonomik baskıyı büyük oranda artıracağını ve İran halkına net bir destek mesajı göndereceğini” kaydetti.

Lieberman da açıklamasında, İran ile diplomasi için zamanın tükenmekte olduğunu belirterek, “İran hükümeti üzerinde hasar verici yaptırımlar uygulamak için gücümüz dahilinde her şeyi yapma sorumluluğumuz bulunmakta ve bu yeni yaptırımları geçirmek, bu çabada kesinlikle kritik önem taşıyor” ifadesine yer verdi.

aa