İran'da kritik görüşme

İran'da kritik görüşme
İran'da kritik görüşme
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın dün ertelenen görüşmesi bugün yapıldı. Dün akşam yapılması planlanan görüşme Ahmedinejad'ın sağlık sorunları nedeniyle bugüne ertelenmişti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ahmedinejad'ın yaklaşık 1,5 saat süren görüşmesinde Suriye başta olmak üzere Tahran'ın nükleer faaliyetleri ve PKK ile mücadele ele alındı. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, BM'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleriyle, Tahran'nın nükleer müzakerelere 13 Nisan'da başlayabileceğini açıklamıştı. Salihi, müzakerenin yeri konusunda ise açıklama yapmamıştı. AB Dış Politika Yüksek temsilcisi Catherine Ashton ise, İran'la yapılacak nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılmasına sıcak bakıyor. İran da daha önce yaptığı açıklamada, müzakere yeri olarak İstanbul'u tercih edeceklerini açıklamıştı.

HAMANEY'LE DE GÖRÜŞECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın bugün ayrıca Meşet kentinde İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'le görüşmesi bekleniyor. Güney Kore'de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılan Başbakan Recep Tayyih Erdoğan, buradan İran'a geçmişti. Erdoğan dün Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüşmüştü.