İran'da 'Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü'

İran'da 'Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü'
İran'da 'Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü'
İranlılar, ABD Büyükelçiliği'nin üniversite öğrencileri tarafından kuşatılmasının 36'ıncı yıl dönümününde, ABD, İsrail ve İngiltere'yi protesto etti.

RADİKAL - İran Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Reisi, "Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü" münasebetiyle başkent Tahran'daki eski ABD Büyükelçiliği önünde yapılan törende bir konuşma yaptı. Reisi, "Eğer ABD'nin cinayetlerinin bir listesi yapılacak olursa uzun bir iddianame olur" dedi.

Ülkedeki muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Reisi, ABD'nin siyah ABD'lilere uyguladığı baskıların bu ülkenin modern kölecilik anlayışından kaynaklandığını söyledi. Reisi, "ABD'de siyahların öldürülmesi ve modern köleci anlayış özel hayatın korunması ve uluslararası hukuka aykırıdır. Afganistan, Irak ve Ebu Gureyb Cezaevi de ABD'nin diğer suçlarındandır" ifadelerini kullandı.

İran'da 'ABD'ye ölüm' sloganı kaldırılmayacak

ABD'nin İran'a ekonomik, siyasi ve kültürel her yönden nüfus etmesine müsaade etmeyeceklerini dile getiren Reisi, ABD'nin İran aleyhine siyasetinin hiçbir zaman değişmediğini söyledi. Reisi, "Onlar, siyasetçiler üzerinde etkili olmaya ve bu yolla İslam rejimini değiştirmek istiyorlar. Biz nükleer müzakerecilerimize, 'müzakerelerde ABD'lileri kendinize düşman kabul ederek, onlarla nefret ve kızgınlıkla görüşün' diyorduk" şeklinde konuştu.

İran: Suriye halkı vazgeçmedikçe Esad'dan vazgeçmeyiz

ÜLKE BAYRAKLARI YAKILDI

Göstericiler, "Kahrolsun ABD" , "Kahrolsun İngiltere" ve "Kahrolsun İsrail" sloganları atarak bu ülkelerin bayraklarını ateşe verildiler. Muhafazakar cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın başında olduğu 10'uncu hükümet üyelerinden bazı eski bakan ve milletvekilleri törende hazır bulunurken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 11'inci hükümet kabinesinden katılım olmaması dikkati çekti.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer müzakerelerdeki görüşmeler sırasında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e karşı sempatik tavırları, ülkedeki muhafazakarlar tarafından eleştirilmişti. 

İran: Suriye görüşmeleri yapıcı olmazsa çekiliriz

HER YIL KUTLANIYOR

İran'da 4 Kasım 1979 tarihinde (Hicri Şemsi takvime göre 13 Aban 1358), ülkede "casus yuvası" olarak adlandırılan ABD Büyükelçiliği, üniversite öğrencileri tarafından kuşatılmış, bazı elçilik çalışanları rehin alınmıştı. Bu olayın ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kopmuştu. Söz konusu gün "13 Aban Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü" adı altında her yıl kutlanıyor. (AA)

Helal KFC İran'da bir gün dayanabildi

İran: Suudi Arabistan savaş suçlusu