İran'da 'nükleer' deprem: 6.1

İran'da 'nükleer' deprem: 6.1
İran'da 'nükleer' deprem: 6.1
İran'ın nükleer tesislerinin bulunduğu Buşehr kentinde 6.1 büyüklüğünde deprem oldu.

İran 'da nükleer tesislerin bulunduğu Buşehr kentinin 106 kilometre güneydoğusundaki Kaki kasabasında 6.1'lik deprem meydana geldi.
İran'ın tek nükleer santralı Buşehr'de bulunuyor. Uluslararası haber ajansı Reuters, depremin Hürmüz Körfezi'nde ve Dubai'de de hissedildiğini duyurdu. 

İran’ın resmi haber ajansı İRNA depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıkladı. İRNA, depremin merkez üssünün eyaletteki Kaki kenti olduğunu bildirirken yerel saatle 16.22’de yerin 12 kilometre derinliğinde meydana geldiğini duyurdu. Arama kurtarma ekiplerinin bölgeye gönderildiği, olaydaki olası kayıplar hakkında henüz bilgi verilmedi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi depremin 6.3 büyüklüğünde olduğunu açıklamıştı.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İran'ın Buşehr eyaletindeki depremde ölü sayısı 20'ye, yaralı sayısı da 650'ye yükseldi.

Resmi haber ajansı IRNA, hastane kaynaklarına dayandırdığı haberinde depremde şu ana kadar 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 650 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Geniş bir bölgede hissedilen depremde ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Buşehr'e komşu eyaletlerden ilk yardım, arama ve kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilirken, halkın açık alanlardaki bekleyişi sürüyor.

Yerel saatle 16.22'de 6,1 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Buşehr eyaletine bağlı Deşti, Kaki ve Hurmuc kentleri ile çevresi olduğu açıklanmıştı.

Depremin merkez üssüne yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Buşehr nükleer santralinin depremden zarar görmediği ifade edilmişti. (Radikal.com.tr/ajanslar)