İran'da Ruhani dönemi başladı

İran'da Ruhani dönemi başladı
İran'da Ruhani dönemi başladı

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün görevi selefi Mahmud Ahmedinecad’dan resmen devraldı. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran’da başlayan törende Ruhani’yi resmi atamasını gerçekleştirirken, bugün de mecliste düzenlenecek yemin töreniyle dört yıllığına göreve başlayacak. Türkiye ’den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı törende, 11 ülke devlet başkanı, iki ülke başbakan ve yedi ülke de meclis sözcüsü düzeyinde temsil edilecek.
Öte yandan ‘uluslararası tecride son verme’ vaadi sebebiyle hem ülke içinde hem de uluslararası platformda ‘umut bağlanan’ Ruhani’nin göreve gelmesinden hemen önce ‘İran’ın petrol sanayiini hedef alan yaptırımları arttırma’ kararı alan Washington’a Tahran’dan tepki geldi. İran Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu eleştiri yapıldı: “Son 30 yıllık tecrübeler İran halkının meşru haklarını elde etmekteki iradesinin yaptırım gibi eski yöntemlerle engellenemeyeceğini göstermiştir. Siyasi gelişmeler ve uzmanların görüşleri dikkate alınmaksızın gerçekleştirilen bu eylem, yanlış zamanda yapılan yanlış bir girişimin en açık örneğidir. Yaptırımlar, mevcut sorunların çözümünü özellikle de nükleer konusunda, daha karışık ve zor bir hale getirmekten başka bir işe yaramayan başarısız bir politikadır.”

Yaptırım kararına tepki 
ABD Temsilciler Meclisi perşembe günü, tartışmalı nükleer programının para kaynağını kesmek için petrol ihracatına yönelik yaptırımların sıkılaştırılmasını öngören tasarıyı 20 redde karşılık 400 evet ile kabul etmişti. Tasarı İran’ın petrol ihracatının 2015’e dek tamamen durdurulması yönünde belirlenen hedefe bağlı kalınmasını ve satılan petrolün 1 yıl içinde günde 1 milyon varil azaltılmasını öngörüyordu. Tasarının yasalaşması için eylülde sunulacağı Senato’dan da geçmesi ve Başkan Barack Obama’dan onay alması gerekiyor.
Washington’ın kararı, Dışişleri Bakanlığı’na ‘ABD ile gizli diplomasinin mimarı’ Muhammed Cevad Zahir’i seçmek gibi adımlar atan Ruhani’nin liderliği ile beklenen ilişkilerde yumuşama ümidine gölge düşürmüştü.