İran'da şiddetli deprem

İran'da şiddetli deprem
İran'da şiddetli deprem

arşiv

İran'da 7.8 şiddetinde deprem meydana geldi

İran’da bugün yerel saatle 16:15'te 7.8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. İranlı yetkililer depremin çok yıkıcı olduğunu ve yüzlerce ölü olabileceğini açıkladı. Deprem bölgesinden gelen ilk bilgiler ise en az 40 kişinin öldüğü ve 1200 evin yıkıldığı yönnüde.

İran-Pakistan sınırında meydana gelen depremin Pakistan’ın yanı sıra körfez ülkelerinden de hissedildiği açıklandı. Körfez’in karşısında bulunan Dubai’de dünyanın en yüksek binalarından biri olan 828 metrelik Burj Khalifa da sallandı. Yetkililer yüksek katlı binalar için tahliye emri verdi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi depremin şiddetini 7.8 olarak açıkladı. Depremin merkez üssü, İran’ın güneyindeki Kaş ve Saravan kentleri arası. Deprem İran Körfezi ve Pakistan sınırına yakın bir noktada, 15 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Geçen hafta da aynı bölgeye 96 kilometre uzaklıktaki Buşehr kentinin güneydoğusunda 6.1 şiddetinde deprem meydana gelmiş, 37 kişi hayatını kaybetmişti. 


BÖLGE VALİSİ: "YARALI VAR, ÖLEN YOK" 
Öte yandan İran devlet televizyonu Press Tv, depremde ilgili olarak verdiği ilk haberinde hayatını kaybeden kişi sayısını 40 olarak duyurdu ancak daha sonraki haberlerinde ölü ya da yaralı sayısına dair bilgileri kaldırdı. Sistan - Belucistan valisi de depremde yaralıların olduğunu ancak henüz hayatını kaybedenlerin olmadığını söyledi.

SİSTAN BELUCİSTAN EYALETİ AFET VE ACİL DURUM BAŞKANI RAŞİDİ:
DEPREMDE ÖLEN OLMADI


İran'ın Sistan Belucistan eyaleti Afet ve Acil Durum Başkanı Feriborz Raşidi, ülkede bugün meydana gelen depremde ölen olmadığını açıkladı.

Raşidi, İran resmi haber ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada, yardım ekiplerinin deprem bölgesine sevk edildiğini ve durumun kontrol altında olduğunu, depremde can kaybı yaşanmadığını belirtti.

İran devlet televizyonu IRINN de, depremde ölen olmadığını, yaralı sayısının 27'ye ulaştığını duyurdu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Muhammed Taki Talibiyan ise, can kaybı yaşanmamasının sebebini, depremin merkez üssü Sareva'nın yerleşim bölgesi olmamasına bağladıklarını ifade etti.


İran'ın Fars Haber Ajansı, ülkenin güneyindeki Pakistan yakınlarındaki Sistan ve Belucistan eyaletinde meydana gelen depremin 7,5 şiddetinde olduğunu duyurdu. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi, depremim yerel saatle 15:14'de yerin 18 kilometre derinliğinde meydana geldiği kaydetti. Sarsıntının merkez üssünün eyaletteki Seravan kenti olduğunu belirtildi.

Deprem çevre ülkeler Pakistan ve Afganistan'da da hissedildi.