İran'daki 'sıradan iş-adamı' CIA ajanı çıktı

İran'daki 'sıradan iş-adamı' CIA ajanı çıktı
İran'daki 'sıradan iş-adamı' CIA ajanı çıktı

Ailesinin 2011 de basınla paylaştığı fotoğraflarda 64 yaşındaki Levinson ın ağarmış uzun sakalları olduğu ve turuncu tulum giydiği görülüyordu.

AP 2007'de Kiş'te kaybolan Levinson'ın açıklandığı gibi İran'a 'iş gezisine' gitmediğini ve 'onaylanmamış bir misyon' kapsamında CIA adına istihbarat topladığını' ortaya çıkardı.

İran’ın Kiş Adası’na Mart 2007’de yaptığı ziyaret sırasında kayıplara karışan eski FBI çalışanı Robert Levinson’ın aslında CIA’e çalıştığı ileri sürüldü. AP haber ajansı, Levinson’ın kaybolduğu sırada ‘prosedüre uygun olmayan şekilde görevlendirildiğini’ yani ‘üstleri tarafından onaylanmamış bir misyon için CIA adına çalıştığını’ iddia etti. İkisi de Pultizer ödüllü Matt Apuzzo ve Adam Goldman’ın üst düzey ABD ve dışişleri yetkilileriyle yapılan mülakatlar ile gizli belgelere dayandırdıkları haberde, Levinson’ın yurtdışı operasyonlar yürütme yetkisi olmayan üç analist tarafından İran’da görevlendirildiğini ve bu skandalın ortaya çıkmasından sonra da CIA’de soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

3 analist CIA’den atıldı 

AP, ABD’li yetkililerin gezisi için Kiş’e gittiğini belirttiği Levinson’ın ‘İran’daki yolsuzlukları araştırması için görevlendirildiğini ve tartışmalı nükleer programa dair istihbarat toplamasının da umulduğunu’ kaydetti. Arkadaşı Anne Jablonski ile olan yazışmaları da Levinson’ın, Tahran rejimine yakın bir kaynakla buluşmak için Kiş’e gittiğini gösterdi. Yetkililer, Levinson’ın hükümete çalıştığı iddiasını sürekli reddedip ‘iş gezisindeki işadamı olduğunu’ savunmuştu. Mart 2012’de FBI Levinson’ın ülkeye dönmesine yardımcı olacaklara 1 milyon dolar vaat ederken, son olarak kasımda İran’la Cenevre’de varılan nükleer anlaşmanın ardından ABD, Levinson konusunda İran’dan yardım istemişti.
AP’nin araştırması ise Levin-son’ın CIA tarafından sözleşmeli olarak ‘işe alındığı’nın ve teşkilat kurallarına aykırı şekilde İran’a gönderildiğinin Washington tarafından öğrenildiğini gösterdi. CIA’deki iç soruşturmada gerçeklerin ortaya çıkması ve Kongre’nin de kapalı oturumda bilgilendirilmesi üzerine bazı görevliler ‘usulsüz davranış’ sebebiyle kurumdan uzaklaştırıldı. Levinson’a istihbarat toplaması için ödeme yaptığı iddia edilen 10 analiste disiplin cezası verilirken, bunlardan üçünün daha sonra CIA’le ilişiği kesildi. AP, ‘usulsüz görevlendirme’ sonucunda da olsa olayda sorumluluğu olduğunu fark eden CIA’in, Levinson’ın ailesine de hükümete dava açmamaları için 2.5 milyon dolar para ödediğini belirtti. 

AP: Haberi 3 kez erteledik 

AP Levinson’ın CIA bağlantısına dair haberin 2010’dan beri ellerinde olduğunu ancak Washington’ın isteğiyle haberi yayımlamayı üç kere ertelediklerini de açıkladı. Beyaz Saray’ın ‘Levinson’ın özgürlüğüne çok yaklaştıklarını’ savunduğunu belirten AP, bu yöndeki umutların boşa çıkması üzerine haberi yayınlamaya karar verdiklerini açıkladı. 

ABD: Hayati risk yaratıldı 

Beyaz Saray ise AP’yi Levinson’ın hayatını riske atmakla suçladı. Ulusal Güvenlik Sözcüsü Caitlin Hayden’ın açıklamasında şu eleştiri yer aldı: ‘Levinson’ın hayatının riske girebileceği kaygısı sebebiyle, Beyaz Saray ve hükümetteki diğer unsurlar, Levinson ve ABD hükümeti arasında var olduğu iddia edilen ilişki hakkında hiçbir yorumda bulunmaksızın, AP’ye haberi yayımlamaması için güçlü bir çağrıda bulundu. AP’nin, Levinson’ın eve dönebilmesine hiçbir fayda sağlamayan bu haberi yayımlamayı seçmesinden üzüntü duyuyoruz. Levinson soruşturması sürmektedir. Levinson’ı sağ salim ailesine kavuşturma hedefimize bağlıyız.’ 

AP: Gazetecilik yaptık 

AP’nin açıklamasını ise Başkan Yardımcısı Kathleen Carroll yaptı. Haberi yayımlamayı ‘zor karar’ diye niteleyen Carroll, şu savunmayı yaptı: ‘Bu haber, ABD’nin en önemli istihbarat ajansındaki ciddi hatalar ve usulsüz davranışları ortaya çıkardı. Bu eylemler, CIA’deki iç soruşturma ve sonuçları, tüm bunlar halktan gizlendi. Halkın hükümetlerini eylemlerinden sorumlu tutmalarına yardım edecek haberleri yayınlamak, gazetecilik ve gazeteciliğin ne olduğuyla ilgilidir. Özellikle de, yapabildiği müddetçe hesap verebilirlik ilkesinin peşinden koşan AP için bu böyledir. AP yıllardır Levinson’ın akıbetine dair hükümet, resmi kurumlar ve diğer kaynaklar nezdinde bilgi talep etti. Yetkililer AP’ye ‘soruşturma sürse de kendilerinin de bir yerde tıkandığını’ söyledi. Levinson’ın nerede olduğuna dair herhangi somut bir bilgi yokken, haberin yayınlanmasının hayatını tehlikeye attığı yargısına varmak imkânsızdır. Bununla birlikte Levinson’ı kaçıranların CIA bağlantısından çoktan haberdar olduğu ise neredeyse kesin. Kaçıranların kimler olduklarını bilmeden Levinson’ın CIA misyonuna dair haber yayımlanmasının onlar açısından fark yaratıp yaratmayacağını bilmek zor. Ancak tüm bunlar hiçbir risk olmadığı anlamına da gelmez. Bununla birlikte izlenecek yeni başka bir ipucu olmadığından, haberin öneminin yayımlanmasını meşru kıldığı sonucuna vardık.”