İran'dan ABD'ye 'Suriye'de kimyasal silah' notası

İran'dan ABD'ye 'Suriye'de kimyasal silah' notası
İran'dan ABD'ye 'Suriye'de kimyasal silah' notası
Halep'te önceki gün düzenlenene ve 16 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kimsyasal silah saldırısıyla ilgili olarak muhalifleri sorumlu tutan İran, ABD'ye İsviçre aracılığıyla nota verdi.

Radikal.com.tr – İran Dışişleri Bakanlığı, ABD ’ye Suriye ’deki kimyasal silah saldırısıyla ilgili nota verdi.

İran merkezli ‘Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre İran Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Muhsin Neziri, ABD’nin İran’daki çıkarlarını koruyan Tahran’daki İsviçre konsolosunu bakanlığa çağırarak ‘Suriye’deki silahlı grupların Halep’te düzenlediği kimyasal silah saldırısıyla ilgili’ nota verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı, kimyasal silah saldırısını kınayarak bundan Suriye’deki isyancıları destekleyen ülkelerin sorumlu olduğunu belirtti.

Neziri, Suriye’deki isyancıların kimyasal silahlara sahip olmasının engellenmesi konusunda ABD’nin sorumluluğuna da dikkat çekti.

Muhsin Neziri ayrıca, “İran, Suriye’de düzenlenen kimyasal silah saldırısı ve bu silahları teröristlere temin edenlerle ilgili araştırma yapacak tarafsız bir komisyon kurulmasını istemektedir” dedi.

Haberde, İsviçre konsolosunun da İran’ın kendilerine ilettiği notayı en kısa sürede ABD’ye ileceğini açıkladığı bildirildi.

Geçtiğimiz gün Halep'in Han el-Asel bölgesinde düzenlenen kimyasal silah saldırısında aralarında Suriye askerleri ve sivillerin de olduğu 16 kişi hayatını kaybetmiş, Suriye’de savaşan taraflar saldırıyla ilgili birbirini suçlamıştı.