İran'dan anlaşmayla ilgili ilk açıklama

İran'dan anlaşmayla ilgili ilk açıklama
İran'dan anlaşmayla ilgili ilk açıklama
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran ile Batı arasında varılan nükleer anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, 'Bunun tarihi bir an olduğuna inanıyorum' ifadesini kullandı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, 'Yeni ufuklar ortaya çıktı' dedi.

RADİKAL – İran'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının ardından İran’dan ilk açıklamalar geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Bunun tarihi bir an olduğuna inanıyorum” derken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de anlaşmanın “yeni ufukları ortaya çıkardığını” söyledi.

“Yeni bir umut faslına başlıyoruz” diyen ve anlaşmayı “mükemmel olmasa da kaza-kazan” bir çözüm olarak nitelendiren Zarif, şöyle konuştu: “Bunun tarihi bir an olduğuna inanıyorum. Bu hepimiz için önemli bir gelişme. Kapsamlı olmasa da olabilecek en iyi anlaşma bu. Bugün umudun sonu olabilirdi, ancak yeni bir umut faslı başlatıyoruz.”

Batı ile İran nükleer müzakerelerde anlaştı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise anlaşmanın ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İran anlaşması yapıcı taahhütlerin işe yaradığını gösteriyor. Bu gereksiz krizin de çözülmesiyle ortak zorluklara odaklanan yeni ufuklar ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı. Ruhani, birazdan bir konuşma yapacağını duyurdu. İran kabinesi de bugün akşam saatlerinde ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le bir görülme gerçekleştirecek.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini ise yaptığı açıklamada, "Anlaşma silah programından daha fazlası. Bu karar uluslararası ilişkilerde yeni bir sayfa açabilir. Bu tüm dünya için bir umut işareti" ifadesini kullandı. Basın toplantısı sonunda anlaşmanın kabulü için son genel oturuma geçeceklerini duyuran Yüksek Temsilci Mogherini, oturumun ardından yeniden basın mensuplarıyla bir araya geleceklerini söyledi.

 

OBAMA AÇIKLAMA YAPACAK

ABD Başkanı Barack Obama da bugün anlaşmayla ilgili bir açıklama yapacak. 

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise İran'la varılan nükleer anlaşmanın en az 10 yıl yürürlükte kalacağına inandığını söyledi. 

ANLAŞMADA NELER VAR?

Reuters'a konuşan diplomatlara göre, İran'la anlaşma kapsamında BM silah ambargosu 5 yıl yürürlükte kalacak, füze yaptırımları da 8 yıl kaldırılmayacak. Batılı diplomat, anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler müfettişlerinin İran'da, denetim amacıyla askeri tesislere girişlerine yönelik uzlaşı sağlandığını belirtti. İran devlet televizyonu ise bu iddiayı reddediyor. Anlaşmada, İran'ın maddeleri ihlal etmesi durumunda BM yaptırımlarının 65 gün içinde yeniden yürürlüğe konulması da yer alıyor.

Netanyahu: İran'la nükleer anlaşma tarihi bir hata

Guardian'ın haberine göre, İran'da muhafazakarlar anlaşmayı bir yenilgi olarak kabul ediyor. Gazeteye konuşan Ebu'l-Hasan Beni Sadr, anlaşmayı "Tahran'ın yenilgisi ve teslimiyet" sözleriyle niteledi. 

Öte yandan, AFP'ye konuşan bir Fransız kaynak, yaptırımların 2016'nın ilk yarısında kaldırılabileceğini söyledi.