İran'dan Avrupa'ya petrol şoku

İran'dan Avrupa'ya petrol şoku
İran'dan Avrupa'ya petrol şoku
İran resmi haber ajansına göre Tahran, altı AB ülkesine petrol ihracatını kestiği haberi petrol fiyatlarını uçururken, İran Petrol Bakanlığı haberi yalanlıyor

İranlı yetkililer, daha önce nükleer programı için yaptırım kararı alan AB ülkelerine petrol ihracatını keseceğini uyarısında bulunmuştu. Bugün sabah saatlerinde Yarı resmi Mehr haber ajansı da altı Avrupa ülkesi büyükelçisinin AB yaptırımlarını görüşmek üzere İran Dışişleri Bakanlığı'na davet edildiğini bildirmişti.

DETAY VERİLMEDİ
AP haber ajansı, resmi devlet kanalı Press TV’de konuyla ilgili daha fazla detayın verilmediğini belirtti. İran’ın bu hamlesi, ülkenin Petrol Bakanı Rüstem Kasimi’nin Tahran’a nükleer programı için düşmanca davranan AB ülkelerine petrol ihracatını keseceklerini açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

Bu haberle birlikte küresel ekonomideki sıkıntılar ve Yunanistan sorunun etkisiyle Brent tipi petrolün varil fiyatı 118 dolara yükseldi. Ham petrolün varil fiyatı ise 101 doların üzerine çıktı.

İRAN EN FAZLA KİME PETROL SATIYOR
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ikinci büyük petrol üreticisi İran, petrolünün büyük kısmını Asya'ya satıyor. İran en fazla Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve İtalya'ya petrol ihraç ediyor.

İran petrolünün önemli alıcıları arasında ihtiyacının yüzde 30'unu bu ülkeden karşılayan Türkiye de bulunuyor.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Asya ülkelerini İran'dan petrol alımını azaltmaya ikna etmeye çalışıyor.

İran yaptırımlara misilleme olarak Basra Körfezi'nden petrol taşımacılığı için kilt önemdeki Hürmüz Boğazı'nı kapama tehdidinde bulunmuştu. Dünya petrolünün yüzde 20'si Hürmüz Boğazı'ndan taşınıyor.

İRAN PETROL BAKANLIĞI YALANLADI
Bu arada İran Petrol Bakanlığı bir açıklama yaparak, 6 AB ülkesine petrol satışını durdurdukları haberlerini yalanladı.PETROL FİYATLARI UÇTU
Bu haber sonrasında petrol fiyatları artışa geçti. Brent tipi petrolün fiyatı yüzde 1.45 artışla 120 dolara çıktı. ABD ham petrolü de 100 doların üzerinde işlem görüyor. (hürriyet)