İran'dan Davutoğlu'nun Süleyman Şah ziyaretine tepki

İran'dan Davutoğlu'nun Süleyman Şah ziyaretine tepki
İran'dan Davutoğlu'nun Süleyman Şah ziyaretine tepki
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Eşme'de bulunan Süleyman Şah Türbesi'ne yaptığı ziyarete İran'dan tepki geldi.

RADİKAL – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Eşme’de bulunan Süleyman Şah Türbesi’ne dün yaptığı ziyarete Suriye’nin ardından bir tepki de İran’dan geldi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Merziye Afham, Davutoğlu’nun Suriye topraklarına geçmesini “tehlikeli bir adım” olarak nitelendirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Davutoğlu’nun Süleyman Şah Türbesi ziyaretinin, “Durumu daha da karmaşık hale getirebilecek tehlikeli bir adım” olduğunu söyleyen Afham, ülkelerin egemenliğine saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Suriye'den Davutoğlu'nun Süleyman Şah ziyaretine tepki

'EGEMENLİĞİN İHLALİ'

Başbakan’ın ziyaretine daha önce de Suriye Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Mikdad tepki göstermiş ve “Davutoğlu’nun ülkeye sızması, AKP hükümetinin, Suriye’nin farklı bölgelerinde terör örgütlerinin verdiği kayıpların üstünü kapama girişimi ve aynı zamanda Türkiye ’nin bölgede yaşananlara tamamen dahil olduğunun kanıtıdır. AKP’nin Suriye’nin egemenliğine karşı alenen sınır ihlalleri ve saldırılar çok açık ve Davutoğlu’nun yaptığı hareket de uluslararası hukukun ve ülkelerin egemenliğinin ihlalidir” demişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Süleyman Şah ziyareti