İran'dan kaçanlar Türkiye'ye sığınıyor

İran'dan kaçanlar Türkiye'ye sığınıyor
İran'dan kaçanlar Türkiye'ye sığınıyor
İran'da hazirandaki sancılı cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından muhaliflere baskılar BM İnsan Hakları Konseyi'nde tartışılırken Türkiye de şiddetten kaçanlara sığınak oldu.Washington Post, yapımcı Narges Kalhor ve gazeteci Hasan Serbahşyan’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce aydın, sanatçı, akadamisyen, insan hakları savunucusu ve eşcinselin İranlılara vize uygulamayan Türkiye’ye kaçtığını yazdı. Hazirandan beri Türkiye’ye kaçanların sayısını 1356 olarak veren gazeteye göre bazıları tutuklanmadan sınırı geçebilmek için kaçakçılara 1500 dolar ödedi.
Isparta’ya gelen 25 yaşındaki eşcinsel Hamit Safari, Mahmud Ahmedinecad’ın 2005’te cumhurbaşkanı olmasından beri baskıların arttığını, seçimden önce organiza olmaya başlayıp gay sitelerini kullanarak evlerde ve parklarda toplantılar düzenlediklerini, bir seferinde Şiraz’da bir evde 60 kişiyi buluşturduklarını anlattı. Safari’ye göre Şiraz’da başparmağa taktıkları gümüş yüzüklerle kendilerini ayırt edici şekilde gösterilere katılan eşcinseller, diğer kentlerde muhaliflerin soğuk tavrıyla karşılaştı. Şiddet görüntülerini internette yayarak seslerini yükselten eşcinseller, sonunda polisin hedefi oldu. WEB sitelerden iz süren polis, çok sayıda eşcinseli tutuklayıp işkenceden geçirdi, ailelerini haberdar etti.
Safari durumu “Ahmedinecad BM’de ‘İran’da eşcinsel yok’ demişti. Sanırım bunu gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor” diye aktarıyor. Kayseri’de bir apartmanda bir mülteci grubuyla birlikte kalan sanatçı Afşin Darvereş polisin Tahran’daki stüdyosunu basıp harap ettiğini anlatırken, Ayda Saadet adlı insan hakları savunucusu da 30 kadar kadın hakları savunucusunun başına gelenlerle ilgili bir rapor hazırladığını belirterek “Ayrılmaktan başka seçeneğimiz yoktu” dedi.

BM’de İran tartışması
Hal böyleyken, Batılı ülkeler dün BM İnsan Hakları Konseyi’nin Cenevre’deki toplantısında Tahran’a yüklendi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Posner, “Masum İranlılara haksız baskı ve şiddeti şiddetle kınıyoruz” derke, Fransız elçi Jean Baptiste Mattei, “Barışçıl şekilde haklarını arayanlara kanlı baskı uygulanıyor” diyerek bağımsız soruşturma çağrısı yaptı. Britanya elçisi de işkenceleri araştırmak üzere gözlemcilerin kabul etmesini istedi. Küba ve Venezüella’dan destek alan İranlı elçi Muhammad Cevad Laricani güvenlik önlemleri almaya hakları olduğunu savunup Batı’yı terörist gruplara desteklemekle suçladı. Laricani “İnsan hakları siyasi baskı aracı yapılıyor” dedi. (afp, WPost)