İran'dan Kandil'e 'çekilmeyin' baskısı

İran'dan Kandil'e 'çekilmeyin' baskısı
İran'dan Kandil'e 'çekilmeyin' baskısı
Kandil'le gizli bir görüşme yapan İran istihbaratının, PKK'yı çözüm sürecinden vazgeçirmeye çalışarak askeri yardım teklifinde bulunduğu iddia edildi.

İran’ın PKK ’yı çözüm sürecinin ilk aşamasını tamamlayan ‘geri çekilme’ kararından vazgeçirmek için bir süredir Kandil nezdinde gizli bir diplomasi yürüttüğü iddia edildi.

Milliyet gazetesinden Aslı Aydıntaşbaş’ın haberine göre son aylarda PKK’nın Kandil’deki yöneticileriyle temasa geçen İran istihbaratı ve Devrim Muhafızları PKK’ya silahlı mücadeleye devam etmesi karşılığında lojistik ve askeri destek önerdi, ancak PKK yönetimi bunu reddetti.

KOMUTANDAN BİZZAT ÖNERDİ
Habere göre üst düzey bir hükümet yetkilisi ve Kuzey Irak’taki yerel hükümet tarafından da doğrulanan bu bilgi, KCK lideri Murat Karayılan’ın Kandil’deki basnı toplantısında söylediği ” Türkiye ’deki süreç gelişmeseydi, olanaklarımız vardı ve savaşı daha ileri düzeye taşıyabilirdik” sözlerinin de kaynağını oluşturuyor.

Tahran’ın en son teklifini, Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani tarafından doğrudan Murat Karayılan’a iletildiği öğrenildi. Doğrudan İran’ın ruhani lideri Hamaney’e bağlı çalışan ve Tahran’ın tüm Irak ve Kürt bölgelerindeki politikalarından sorumlu olan Süleymani’nin, Karayılan ve PKK yöneticilerini çözüm sürecinden vazgeçirmeye çalıştığı ve ‘silahlı mücadeleyi bırakmama’ telkininde bulunduğu öğrenildi.

İran’ın Kandil’le yaptığı görüşmeler çerçevesinde savaşa devam karşılığı PKK’ya lojistik destek ve ‘ağır silah’ sözü verdiği bilgisi, hem hükümet, hem de Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi kaynakları tarafından doğrulandı.

TAHRAN SÜRECE ATEŞ PÜSKÜRÜYOR
Ancak PKK yönetimi, İmralı’da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın da tavrını göz önüne alarak İran’ın teklifini reddetti.

Tahran rejimi ‘çözüm süreci’ konusundaki rahatsızlığını kamuoyundan gizlemiyor. Hafta sonu PKK’nın geri çekilme kararına ve barış sürecine ateş püsküren İran Devlet Radyosu, çözüm sürecinin ”ABD ile gerçek sömürgeci ve emperyalist Batılı güçlerle siyonist rejim lehine Ortadoğu’yu parçalamaya” ve ”Batılı İslam inanç sistemini Kürt bölgelerinden silmeye, bölgedeki antiemperyalist ve antsiyonist direniş mücadelesini imha etmeye çalıştığını” iddia etti.

Batılı güçlerin İslam inanç sistemini Kürt bölgelerinden silmeye, Türkiye’nin de Suriye politikasındaki yenilgisini telafi etmeye çalıştığını öne süren radyodaki yorum , “PKK, nasyonal sosyalist ve etnik milliyetçi, laik bir ideolojiye sahiptir. Bu nedenle ABD ve AB tarafından desteklenmektedir. PKK yetkilileri, daha önceleri de kendilerini desteklemeleri halinde ABD’nin büyük Ortadoğu planına destek vereceklerini ilan etmişti. PKK ile AKP uzlaşısında; ABD ve AB etkin bir rol oynadı” dendi.

Aynı yorum, Batılı güçlerin ”Müslüman Kürt halkına PKK’yı dayatarak İslam inanç sistemini Kürt bölgelerinden silmeye, bölgedeki antiemperyalist ve antisiyonist direniş mücadelesini imha etmeye çalıştığı” iddiasına da yer verdi.