İran'dan nükleer rest

İran'dan nükleer rest
İran'dan nükleer rest

İran ’la 5+1 grubunun Cenevre’de yaptığı nükleer anlaşmanın ardından ABD Kongresi’nde Tahran’a yeni yaptırımlar gündemi işgal etmeye devam ederken İran’dan sert bir uyarı geldi. 100 milletvekili İran’a yeni yaptırımların dayatılması halinde hükümete uranyum zenginleştirme oranını yüzde 20’den yüzde 60’ye çıkarılması görevi veren bir tasarıyı meclise sundu. Önerinin yasalaşması için 290 sandalyeli meclisten geçtikten sonra Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin onayı gerekiyor. Tasarı, geçen hafta ABD Senatosu’nda İran’a yeni yaptırımlar öngören yeni yaptırım tasarısına misilleme olarak görülüyor.
Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi üyesi Hüseyin Nekavi Hüseyni tasarının nükleer müzakerecilerin elini güçlendireceğini belirterek “Amerikan Kongresi yaptırımları onaylarsa bizim meclisimiz de bu tasarıyı kabul etmeli” dedi. Ancak milletvekili Hüseyin Subhaninya “Tasarı ABD ve müttefiklerine bahane sunar. Biz Cenevre anlaşmasına sadığız” diyerek tasarıya karşı çıktı.
Obaya yönetimi Kongre’ye İran’ın anlaşmanın koşullarını yerine getirmesi için öngörülen 6 aylık süreç tamamlanıncaya kadar yaptırım tasarısının gündeme alınmamasını tavsiye etmişti. Tahran’la Cenevre’de varılan geçici anlaşmaya göre İran zenginleştirmeyi yüzde 5’le sınırlandırıp elindeki yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stokunu eritecek ve yeni santrifüj inşa etmeyecek. Buna karşı İran’a uygulanan yaptırımlar kısmen kaldırılacak.