İran'dan PYD'ye silah yardımı!

İran'dan PYD'ye silah yardımı!
İran'dan PYD'ye silah yardımı!
Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı savaşan en etkili güç olarak değerlendirilen PYD'ye İran'dan silah yardımı yapılmaya başlandığı öğrenildi.

RADİKAL - Suriye 'de üç kanton oluşturan ve IŞİD'le savaşan PYD'nin Irak'taki KYB üzerinden İran ile yakınlaştığı haberleri geliyor. Cumhuriyet gazetesinin Middle East Briefing'den aktardığı habere göre, Haseke'de savaşan PYD'nin silahlı gücü YPG'ye İran'dan silah yardımı yapıldı.

Haziran ayında Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde yapılan görüşmede KYB'nin Suriye'deki uzantısı KYB-Suriye ile YPG temsilcileri bir araya geldi. Suriye'nin kuzeyinin geleceği ile YPG-İran arasında iletişim kanalları açılması ele alındı.

'ÖZERKLİK VERİLİR'

Görüşmelerde İran Devrim Muhafızları'ndan yetkililer de vardı. İran'ın teklifinde, "Suriye ordusu ile işbirliği karşılığında Suriye yönetimine verilen desteğin aynısının YPG'ye de verilmesi. Gelecekte Suriye'nin kuzeyinde özerkliğin kabul edilmesi"nin de olduğu ileri sürüldü. KYB lideri Celal Talabani İran'la iyi ilişkileriyle tanınıyor.

Ruhani'den Kürt açılımı

'DEVLET KURMAYIZ'

Middle East Briefing bu görüşmeyi bağımsız kaynaklardan doğrulayamadığını ama ÖSO'nun Kobani'den gönderilmesinin ve Haseke'de YPG-ordu ittifakının dikkat çekici olduğunu yazdı. Bu arada Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, Suriye'de krizin bitmesini istediklerini söyleyerek, "ülkenin kuzeyinde bir Kürdistan devleti kuracakları" iddiasını reddetti. Sputnik'e konuşan Müslim, Suriye'den ayrılma ve bağımsız devlet kurma gibi bir düşüncelerinin olmadığını ve demokratik bütünlüğe sahip bir Suriye istediklerini belirtti. Suruç katliamını da anan Müslim, "Gençler Kobani'nin yeniden inşasına katılmak için gelmişlerdi. Suruç'ta hayatını kaybedenleri Kobani şehidi olarak görüyoruz" dedi.