İran'dan Suriye için yol haritası

Kahire’de ilk kez dışişleri bakanları düzeyinde bir araya gelen Suriye temas grubu toplantısında İran bir yol haritası ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İran, Türkiye , Suudi Arabistan ve Mısır’ın Suriye’ye gözlemci göndermesini önerdi. Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanı yerine yardımcısını gönderdiği toplantıda Salihi’nin sunduğu yol haritası Suriye’de tarafların eşzamanlı olarak çatışmaları durdurması, muhaliflere askeri ve mali yardımın kesilmesi, dış müdahalenin olmaması, Suriye hükümeti ve muhalifler arasında görüşmelerin başlaması, bütün hareket ve grupların katımıyla ulusal barış komitesinin kurulmasını içeriyor. Grup 2. toplantısını BM Genel Kurulu sırasında New York’ta yapacak.

‘Kimyasal silah denendi’
Alman Der Spiegel dergisi Suriye ordusunun kimyasal silahları hedeflerine ulaştırmaya yarayan teknolojiyi test ettiğini öne sürdü. Haberini tanık ifadelerine dayandıran dergiye göre Halep’in güneybatısında Hanasir Köyü yakınlarındaki çöl alanda kimyasal silah için tasarlanmış 5-6 boş mermi kovanı tank ve uçakla fırlatıldı. Diraiham adlı bölgede yapılan teste İran Devrim Muhafızları da eşlik etti.

Jolie’den sonra İbrahimi
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Suriye temaslarının ardından Hatay-Altınözü’nde mülteci kampını ziyaret etti. Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli’nin eşlik ettiği El İbrahimi kentten ayrılıp Amman’a uçarken gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. El İbrahimi’nin görüştüğü Suriyelilere “Sizleri dinlemek için buradayım. Olabildiğince çok kişiyle görüşüp bu sorunun olumlu sonuçlanması için çalışacağım. Buradaki değerlendirmelerimi New York’ta da dile getireceğim” dediği aktarıldı. Geçen hafta da ünlü Hollywood yıldız Angelina Jolie Kilis’teki kampı ziyaret etmişti.