İran'dan Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi

İran'dan Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi
İran'dan Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi
AB kuruluşları tarafından sık sık kırık not verilen Türkiye'nin 'basın özgürlüğü' karnesine İran'dan bile eleştiri geldi.

İran Meclisi Adalet ve Yasa Komisyonu Başkanı Muhammed Ali İsfahani, Türk hükümetini basın özgürlüğünü engellemek ve medya mensuplarına baskı yapmakla suçladı.

Türkiye 'de hükümeti eleştiren gazetecilerin 'terörist' diye suçlanarak baskı altına alındığını iddia eden İsfahani, " Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye'nin ifade özgürlüğünü çiğnediğine dair toplam 450 dava var. Bu da Türkiye'de ifade özgürlüğü olmadığının kanıtıdır" dedi.

İsfahani, Türk hükümetinin insan haklarına saygı göstermesi gerektiğini belirterek, "Gazetecileri ve ifade özgürlüğünü desteklemek demek demokrasiyi desteklemek demektir. Hükümet bir an önce gazetecilerin haklarına saygı gösterilmesi için adım atmalıdır" diye konuştu.

İsfahani'nin eleştirisine karşı, bazı kesimler de geçen ay İran'ın muhalif gazetecilere yönelik başlattığı tutuklama olaylarını hatırlatarak İran'ın önce kendine bakması gerektiğini belirtti.

İran’da muhaliflerin yurtdışındaki medya organlarıyla iletişime geçen basın mensupları yoğun bir baskı altında. En son 11 gazeteci geçtiğimiz ay Farsça yabancı yayın kuruluşlarıyla irtibat halinde olmak suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.