İran'dan Türkiye'ye İsrail'le yakınlaşma eleştirisi

İran'dan Türkiye'ye İsrail'le yakınlaşma eleştirisi
İran'dan Türkiye'ye İsrail'le yakınlaşma eleştirisi
Tahran yönetimi, Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşmayı eleştirdi ve yapılan açıklamada, 'Ankara, Kudüs işgalcisi rejimiyle ilişkilerinde farklı yol izlemeli' denildi.

RADİKAL - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Ankara ile Tel Aviv arasında ilişkilerin normalleşmesi için atılan adımları, "Bu bölge için iyi bir görüntü sunmuyor. Ankara, Kudüs işgalcisi rejimiyle ilişkilerinde farklı yol izlemeli" ifadeleriyle eleştirdi.

Haftalık basın toplantısında konuşan İranlı sözcü, Türkiye-İsrail yakınlaşmasını değerlendirerek, "İslami devletler, İslam ümmeti ve onlarca yıl işgale karşı savaşan Filistin halkının haklarının kötü yönde etkilenmediği bir politika izlemeli" diye konuştu. Mavi Marmara olayına değinerek Türkiye-İsrail ilişkilerin "inişli- çıkışlı" bir seyir izlediğini kaydeden Ensari, "Son günlerdeki gelişmeler, Türkiye'nin komşularıyla sorun yaşadığı bir döneme denk gelmektedir. Bu da bölge için iyi bir görüntü sunmuyor" dedi.

Ömer Çelik'ten İsrail açıklaması: Taslak üzerinde çalışılıyor

'İRAN İÇİN KABUL EDİLİR' DEĞİL

Türkiye'nin Musul'a asker göndermesini de değerlendiren İranlı Sözcü, "Terörizme karşı atılacak her türlü adım, ülkelerin milli egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilerek uluslararası hukuk çerçevesine yapılmalı" yorumunda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İsrail açıklaması

Ensari, "Türkiye'nin Irak ve Suriye'de terörizmle mücadele için attığı her adımı bu iki ülke yönetimiyle koordineli yapması bekleniyor. Koordinasyon olmadan atılan her adım İran açısından kabul edilir değil" diye konuştu. (DHA)

Cinsel istismarla suçlanan İsrailli bakan istifa etti

Türk yetkili: İsrail'le nihai anlaşmaya varılması uzun sürmez