İran'ı deprem vurdu

İran'ı deprem vurdu
İran'ı deprem vurdu
İran'da 7.5 büyüklüğündeki depremde 40 kişi öldü. ABD, Pakistan'da da 34 kişinin ölümüne yol açan depremin büyüklüğünü 7.8 diye verdi.

İran dün son 2 hafta içindeki ikinci depremle sarsıldı. Merkez üssünün Afganistan ve Pakistan sınırları yakınındaki Sistan Belucistan eyaletinin 56 bin nüfuslu Kaş kenti olduğu belirtilen depremde en az 40 kişi öldü. Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü depremin 7.5 büyüklüğünde olduğunu ve yerin 18 km. derininde meydana geldiğini açıkladı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi ise depremin büyüklüğünü 7.8 diye duyurdu. Bölge ülkelerinin çoğunda hissedilen deprem, Pakistan’da da can kaybına yol açtı. Farklı bölgelerde 34 kişi öldü. 1000 binanın yıkıldığı açıklandı.
Reuters’a konuşan İranlı bir yetkili “Son 40 yılın en şiddetli depremini yaşadık. Yüzlerce insanın hayatını kaybedebileceğini tahmin ediyoruz” dedi. Depremde en az 1.200 ev ve dükkânın yıkılması sebebiyle enkaz altında yüzlerce kişinin kalması, ölü sayısının artması kaygısının başlıca sebebi oldu. Ancak vekil Rıza Paşang ise “Zabul, Saravan ve Kaş’taki halkla iletişime geçtik, depremin fazla can kaybına yol açacak kadar şiddetli olmadığını söylediler” dedi. Ancak bölgede enerji ve elektriğin yanı sıra iletişim sistemleri de çöktüğünden halka nasıl ulaştığı merak edilen Paşang, bu konuda detay vermedi. İran Kızılay’ı bölgeye 3 arama-kurtarma helikopteri ve ekipler gönderildiğini duyurdu. En büyük korku kaynağı Buşehr nükleer enerji santralının ise zarar görmediği açıklandı.

1500 km. uzakta hissedildi

Buşehr’de 9 Nisan’daki 6.3 büyüklüğündeki depremde 37 kişi ölmüştü. Tesisin 8 büyüklüğünde depreme dayanıklı inşa edildiği açıklanmıştı.
Deprem, merkez üssünden 1500 km. uzaklıktaki Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de de hissedilirken, insanlar panikle sokağa fırladı. Suudi Arabistan’ın Hubar ve Dammam kentlerinde de hissedilen deprem nedeniyle Katar ve Dubai’de bazı yüksek katlı binalar boşaltıldı.
Fay hattının ülkenin yüzde 90’ını kapsadığı İran’da 2003’te tarihi Bem kentindeki 6.6 büyüklüğündeki depremde de, 31 bin kişi ölmüştü.

Türkiye yardıma hazır

Bu arada Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), arama-kurtarma ekibi yollanması için hazırlık yapıldığını açıklarken, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım, Türkiye’nin yardıma hazır olduğunu yetkililere ilettiklerini belirtti.