İran'ı karıştıran başı açık kadının sırrı çözüldü

İran'ı karıştıran başı açık kadının sırrı çözüldü
İran'ı karıştıran başı açık kadının sırrı çözüldü
İran'da İslam Devrimi'nin yıldönümü sebebiyle düzenlenen geçitte, ABD askerlerini canlandıran gruptaki kadın, ülkede krize yol açtı. Muhafazakar kesimin başı açık diye eleştirdiği kişinin, aslında "kadın kılığına girmiş bir erkek aktör" olduğu açıklandı.

İran’da İslam Devrimi’nin 37’nci yıldönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikte, Devrim Muhafızları’nın geçen ay Basra Körfezi’nde gözaltına aldığı Amerikan askerlerini canlandıran grup, ülkedeki muhafazakarları ayağa kaldırmıştı.

Hürriyet'te yer alan habere göre grupta Amerikalı kadın askeri temsil eden oyuncunun başının açık olması, muhafazakar kesimin tepkisine yol açmıştı. Hatta bazı gazeteci ve siyasiler sosyal medya üzerinden İran sokaklarında başı açık şekilde bir kadının dolaştırılmasını ‘utanç verici bir durum’ olarak nitelemişti.

Gerçek daha sonra ortaya çıktı. Muhafazakar kesimin başı açık diye eleştirdiği kişinin, aslında "kadın kılığına girmiş bir erkek aktör" olduğu açıklandı.

İran, 12 Ocak’ta Basra Körfezi’ndeki Farsi Adası yakınlarında karasularına girdiği gerekçesiyle iki Amerikan botuna el koyup, içlerindeki biri kadın 10 denizciyi gözaltına almıştı. İhlalin teknik hata sonucu yaşandığını ve Washington’un kendilerinden özür dilendiğini açıklayan Tahran, daha sonra denizcileri uluslararası sularda serbest bırakmıştı.

İran'da İslam Devrimi'nin 37'nci yılı kutlandı