İran'ın siber komutanına suikast

İran'ın siber komutanına suikast
İran'ın siber komutanına suikast
İran'ın siber savaş programından sorumlu olan Ahmedi, suikast sonucu öldürüldü. Kalbine 2 el ateş edilen Ahmedi'nin cesedi ormanda bulundu.

İran’da 2007’den bu yana 5’i nükleer bilimci ve biri de balistik füze geliştirme programı başkanı olmak üzere 7 kişinin öldürülmesinin ardından dün yeni bir suikast daha yaşandı. Devrim Muhafızları bünyesindeki Siber Savaş merkezinin başındaki komutan Mücteba Ahmedi’nin uğradığı suikast sonucunda öldürüldüğü açıklandı. Cesedi kuzeybatıdaki Kerec kasabası yakınındaki ormanlık bir alanda bulunan Ahmedi’nin kalbine iki kez ateş edildiği belirtildi. Devrim Muhafızları’na yakın Elburz sitesi, Ahmedi’nin en son cumartesi günü işe gitmek için evden çıkarken görüldüğünü yazdı. Habere göre, Ahmedi’nin cesedini bölge sakinlerinden biri bulup yetkililere haber verdi. Siteye konuşan bir görgü tanığı, yaraların boyutlarının tabancanın yakın mesafeden ateşlendiğini gösterdiğini söyledi. Polisin motosikletle uzaklaşan 2 kişiden şüphelendiği belirtildi.
Suikast, Tahran’ın ‘dış güçlerin’ ülke güvenlik kurumlarındaki kilit isimleri hedef aldığına dair iddiasını pekiştirdi. Tahran, önceki 6 suikasttan İsrail istihbaratı Mossad’ı sorumlu tutmuştu. Ancak Devrim Muhafızları ‘Ahmedi cinayetinin soruşturulduğunu ve hedef göstermek için henüz erken olduğunu’ açıklamakla yetindi.
Bu arada suikastın ABD -İran hattındaki yakınlaşma dönemine denk gelmesi dikkat çekti. Batılı yetkililer ise cinayetin Batılı istihbarat kaynaklarınca da değerlendirildiği bilgisini verdi. Batı basını ise İran’ın rejim yanlısı Suriyeli hacker’ları desteklediğine ve siber saldırılarla ABD mali kurumlarının hedeflendiğine dikkat çekti.
Öte yandan Devrim Muhafızları’nın Facebook sayfasında Ahmedi için taziye defteri açılması tepki çekti. Elburz ‘bunun ulusal güvenliği tehdit edeceği’ uyarısı yaptı. Bir kullanıcı da “Ahmedi hakkında daha fazla bilgi vermeyi kesin. Devrim karşıtları bu cinayeti kendi lehlerine kullanacak” diye yazdı. İran’da en son Ocak 2012’de, nükleer fizikçi Mustafa Ahmedi Ruşen, motosikletli iki saldırganın aracına koyduğu bombanın patlaması sonucu öldürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Ruhani: Netanyahu’dan başka şey beklenmez

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen hafta BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı ‘samimiyetsiz’ bulan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun tavrının kendisini şaşırtmadığını söyledi. Ruhani “İsrail’den zaten farklı bir şey beklememeliyiz. Netanyahu’nun bu söylemleri bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu yolda elimizi daha çabuk tutmalıyız” dedi.