İran'ın yeni cumhurbaşkanından Gezi açıklaması

İran'ın yeni cumhurbaşkanından Gezi açıklaması
İran'ın yeni cumhurbaşkanından Gezi açıklaması
İran'ın yeni cumhurbaşkanı Ruhani, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili 'sağduyuyla olayların çözülmesini umut ediyoruz' dedi.

TAHRAN - İran 'ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde Türkiye 'deki protesto olayları da gündeme geldi.

İran medyasının haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran'daki 14 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı olarak seçilen Hasan Ruhani'yi telefonla arayarak Ruhani'nin kuracağı yeni hükümet için başarı diledi. Pazartesi akşamı yapılan görüşmede, Ruhani'nin cumhurbaşkanı seçilmesini kutlayan Abdullah Gül, Ankara - Tahran arasındaki ikili ilişkilerin daha da genişletilmesi çağrısında bulundu.

Kutlama mesajı ve telefon görüşmesi için Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkürlerini sunan Ruhani, Türkiye'deki olayların son bulmasını diledi. Yabancıların Türkiye'nin iç işlerine müdahalede bulunmasını kabul edilemez olarak değerlendiren Ruhani, Türk Hükümeti'nin önlem ve sağduyusuyla olayların çözülmesini umut ettiğini söyledi.

Bölge meselelerinin de konuşulduğu görüşmede, Ruhani, ikili işbirliği ve ilişkilerin derinleşmesinin bölge sorunlarının çözümü ve istikrarın tekrardan bölgeye geri gelmesi için çok etkili olacağını kaydetti.

İran, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad zamanında da Gezi Parkı eylemleri konusunda 'dış mihrakları' işaret ederek Türkiye'nin içiişlerine müdahale edilmemesi gerektiğinivurgulamıştı.(dha)