Iran'ın zirvesinde restleşme

Iran'ın zirvesinde restleşme
Iran'ın zirvesinde restleşme
Meclis başkanı ve ailesine 'Yolsuz' diyen Ahmedinecad 2 darbe aldı: Bir hükümet üyesi azledildi, bir diğeri yolsuzluk ve işkenceden hapse atıldı.

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad dün Kahire’ye tarihi ziyaretini gerçekleştirirken Tahran’da siyasi kriz büyüyor. Ahmedinecad’ın önceki gün Meclis Başkanı Ali Laricani ve ailesini yolsuzlukla itham etmesinin ardından krizde ikinci perde, işkence ile suçlandığı halde inatla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başına getirilen eski Tahran Savcısı Said Murtazavi’nin tutuklanmasıyla açıldı. Murtazavi önceki gece Evin Cezaevi’ne gönderildi. İşkence zanlısı olduğu halde tutuklama gerekçesinin ‘yasa dışı olarak devlet malları üzerinde tasarrufta bulunma’ suçlaması olduğu açıklandı. Murtazavi, 2009 seçimlerini takip eden protestolar sırasında tutuklanan 3 kişinin Kehrizek hapishanesinde işkence ile ölmesinin ardından görevden alınmıştı. Ahmedinecad’ın bakanlığa eşdeğerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na atadığı Murtazavi, geçen ay Meclis Araştırma Komisyonu’nun işkenceyi teyit eden raporu ve İdare Mahkemesi’nin kararı üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı. Ahmedinecad, Murtazavi’yi bu kez vekâleten göreve getirmişti. Murtazavi’nin yeniden atanmasını ‘yasalara aykırı’ bulan meclis bir adım daha atarak İş, Refah ve Kooperatif Bakanı Abdurrıza Şeyhülislami hakkında gensoru vermişti.

‘Çok çirkin, işin peşindeyim’
Pazar günü gensoru görüşmesinde Ahmedinecad, video görüntüsü eşliğinde Laricani’nin kardeşi Fazıl Laricani’nin Murtazavi ile görüşmesinde rüşvet istediğini öne sürdü. Laricani ise “Bu yaptığınız ahlaklı bir şey mi? Mafyavari davranışlarınızı herkesin görmesi iyi oldu” diye çıkışmıştı. Laricani, tekrar söz isteyen Ahmedinecad’a “Lütfen burayı terk edin” diyerek kapıyı göstermişti. Ahmedinecad bu çıkışıyla Şeyhülislami’nin 56 ‘hayır’ ve 24 ‘çekimser’ oyuna karşılık 192 ‘evet’ oyuyla görevden alınmasını engelleyememişti. Ahmedinecad, Laricani’nin diğer kardeşi Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani’yle yetki tartışmasına girmişti. Ahmedinecad dün tutuklamayı eleştirerek “Bu çok çirkin. Yargı bir ailenin özel örgütü değil. Yasayı ihlal eden değil ihlali ifşa eden tutuklandı. Dönüşte bunu ciddi şekilde takip edeceğim” diye çıkıştı.

İran’dan Mısır’a tarihi ziyaret


İran lideri Mahmud Ahmedinecad, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesi vesilesiyle Kahire’ye gerçekleştirdiği ilk ziyarette Mısırlı meslektaşı Muhammed Mursi ile Suriye’yi görüştü. İran’daki İslam devrimi ve Mısır’ın İsrail’le barışması nedeniyle ilişkilerin bozulduğu 1979’dan bu yana cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleşen ilk ziyarette Ahmedinecad, havaalanında kırmızı halı üzerinde karşılandı. Mısırlı Selefiler ise Suriye nedeniyle Ahmedinecad’ı protesto etti. Sünniliğin kalbi El Ezher’in şeyhi Ahmed Tayyib ile de görüşen İran lideri piramitleri de gezecek.