İran'la 30 gün savaşı

İran'la 30 gün savaşı
İran'la 30 gün savaşı

İsrail son zamanlarda halkı İran la olası bir savaşa hazırlamak için sık sık tatbikat düzenliyor

İsrail'in İran'a karşı saldırı senaryosuna göre birkaç cephede birden başlayacak savaş 30 gün sürer ve can kaybı 500 civarında olur

İsrail’in sonbaharda İran’a saldıracağına dair İsrail kaynaklı spekülasyonların ardı arkası kesilmezken Sivil Savunma Bakanı Matan Vilnai, İsrail’in savaşa hiç olmadığı kadar hazır olduğunu belirterek ülkesinin savaş senaryolarını açıkladı. İran’la savaşın birkaç cephede 30 gün sürmesini öngördüklerini söyleyen Vilnai, Maariv gazetesine verdiği demeçte, savaşta ülke topraklarına her gün yüzlerce füze atılacağını ve yaklaşık 500 kişinin öleceğini tahmin ettiklerini belirtti. Son dönemde İsrail basınında ülkenin Washington’ın itirazlarına rağmen kasımdaki Amerikan seçimleri öncesi İran’a saldıracağı yönünde haberler dikkat çekiyor. Koltuğunu ay sonunda iç istihbarat servisi Şin Bet’in eski başkanı Avraham Dihter’e devredip Çin’e büyükelçi olarak gitmeye hazırlanan Vilnai, “ ABD bizim en önemli müttefikimiz ve bu tür konularda onlarla işbirliği yapmalıyız” dedi. Uzmanların yardımıyla her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarını kaydeden Vilnai, “Belki daha az insan ölür, belki de daha çok. Değerlendirmeler birkaç cephede birden 30 gün sürecek bir savaş üzerine kurulu. Ama nasıl Japonlar her an deprem riskiyle karşı karşıya olduklarını biliyorlarsa İsrailliler de bir füze saldırısına her an hazırlıklı olmaları gerektiğini bilmeli” diye konuştu. İran’ın yanı sıra Hizbullah ve Hamas’ın da saldırılarına maruz kalabileceklerini belirtenVilnai, savaşın yaratacağı olası maddi kayba değinmedi.
‘İsrail karar vermedi’

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırı konusunda bir karar almadığını belirtti. Panetta diplomatik çözüm için hâlâ süre bulunduğunu düşündüğünü belirterek, “İsrail’in İran’a şu aşamada saldırıp saldırmama konusunda bir karar verdiğini sanmıyorum” dedi.

İran’dan İsrail’e dava
Bu arada İran’da suikasta kurban giden nükleer bilimcilerin aileleri, İsrail, ABD ve Britanya’ya dava açtı. Ülkede 2010’dan beri 5 bilim insanı hayatını kaybederken, suikastlarla bağlantılı olarak ay başında tutuklanan 14 kişinin Mossad tarafından eğitildiklerini itiraf ettiği belirtilmişti.

Almanya ’da da İran’a nükleer reaktör yapımında kullanılan parça satmakla suçlanan biri Alman, üçü de Almanya ve İran pasaportlu 4 kişi tutuklandı. Bu kişilerin Türk ve Azerbaycan şirketleri aracılığıyla yasadışı olarak İran’a parça sattığı ifade edildi.