İran'la anlaşma ABD Kongresi'nde

İran'la anlaşma ABD Kongresi'nde
İran'la anlaşma ABD Kongresi'nde
İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın metninin incelenmesi amacıyla ABD Kongresi'ne gönderildiği bildirildi.

RADİKAL - ABD  yönetimi, İran'la varılan nükleer anlaşmayı ABD Kongresi'ne gönderdi. Kongre'nin anlaşma metnini incelemesi için önünde 60 gün var. Kongre'nin iki kanadında da çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.

ABD Başkanı Barack Obama ise Kongre'nin anlaşmayı reddetmesi halinde, kararı veto edeceğini söylemişti. Kongre'nin Obama'nın vetosunu aşabilmesi için ise 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin ve 100 üyeli Senato'nun üçte ikisinin kararı gerekiyor. BBC Washington muhabiri Tom Bateman, bunun son derece istisnai bir durum olduğunu söylüyor.

Obama'dan nükleer anlaşma açıklaması

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya ile Tahran yönetimi arasında varılan anlaşma ile İran'ın nükleer silah sahibi olmasının önlenmesi amaçlıyor. Anlaşma, İran'ın nükleer programının önemli ölçüde sınırlandırılması karşılığında bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını öngörüyor.

Hamaney'den Ruhani'ye anlaşma uyarısı: Bazı liderler güvenilmez

SAVUNMA BAKANI ORTADOĞU TURUNDA

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter İran'la nükleer anlaşmaya şüpheyle yaklaşan ülkelerin kaygılarını giderme amacıyla Ortadoğu turuna çıktı. "İran'la varılan anlaşmanın bu ülkeye karşı gerektiğinde askeri harekatı önleyecek hiçbir unsur içermediğini" söyleyen Carter'ın Ortadoğu turundaki ilk durağı İsrail oldu.

Netanyahu: Hamaney'in konuşması anlaşmanın akılsızca olduğunu gösterdi

İki boyunca bu ülkede temaslarda bulunacak Carter yarın, anlaşmayı "tarihi bir hata" olarak nitelendiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşecek. Carter, İsrail hükümetini anlaşmayı desteklemesi yolunda ikna etmeyi ummadığını söyledi ve "Dostlar arasında görüş ayrılıkları olabilir" dedi.

ABD Savunma Bakanının Ortadoğu turundaki diğer durakları da Suudi Arabistan ve Ürdün olacak.

Hamaney: ABD politikamızda değişiklik olmayacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Erdoğan'ı aradı: Türkiye'ye teşekkür ederiz