İranlı diplomat nasıl kayboldu?

İranlı diplomat nasıl kayboldu?
İranlı diplomat nasıl kayboldu?
Yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği Mekke faciasında Suudilerin 2013 yılında öldürmeye çalıştığı İranlı bir diplomatın da Mina'da olduğu, İranlının kayıplara karıştığı iddia ediliyor.

RADİKAL - Mekke'de hacı adaylarının şeytan taşlaması sırasında yaşanan izdihamda ölenlerin sayısı hala kesin olarak bilinmezken, olayın nedenlerine ilişkin iddialar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son iddia , İran'ın eski Lübnan büyükelçilerinden Gazanfer Ruknabadi'nin de facia sırasında Mekke'de olduğu ve ortadan kaybolduğu. İran ile Suudi Arabistan arasında bir gerilime dönüşen olayla ilgili Suudi yetkililer Ruknabadi'nin ülkeye giriş yapmadığını öne sürüyorlar.

El Arabiya'nın haberine göre, Ruknabadi'nin ismi resmi belgelerde geçmiyor. Kanal, Ruknabadi'nin ancak sahta bir isimle ülkeye giriş yapmış olabileceğini iddia ediyor. Bu haberden sonra, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham, Ruknabadi'nin bütün İranlılar gibi resmi pasaportla Suudi Arabistan'a gittiğini ve bilgilerinin Suudi yetkililere verildiğini açıkladı.

İran'dan şoke eden iddia: Hac'da 4 bin 700 kişi öldü

İRAN GAZETESİNDEN 'KOMPLO TEORİSİ'

İran'dan yayın yapan Raja gazetesi ise, bir "komplo teorisi" ortaya attı. Buna göre, Mina'da yaşanan izdiham, Gazanfer Ruknabadi'yi kaçırmak için uygulamaya konan bir senaryoydu. Gazete, 2013'te Lübnan İran Büyüleçiliği'ne yapılan saldırıyı hatırlatarak, o bombalamadaki esas hedefin Büyükelçi Ruknabadi olduğunu öne sürdü.

Suudi Kralı Selman üç yetkiliyi görevden aldı

2013'teki çifte bombalı saldırıda aralarında İran kültürel ataşesinin ve 5 İran güvenlik personelinin de bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıdan El Kaide uzantısı Abdullah Azzam Tugayları sorumluydu. 1 Ocak 2014 tarihinde, grubun lideri Suudi vatandaşı Muhammed el-Mecid yakalandı. Ancak Mecid, o dönem büyük şüphe çeken bir şekilde, böbrek yetmezliğinden kaldırıldığı hastanede öldü. (Sol) 

Suudi Arabistan Başmüftüsü'nden Hac'da izdiham yorumu: Kader

'Hac'da izdihama Kral Salman'ın oğlu neden oldu' iddiası