İranlı elçiden çağrı: Türkiye ile AB tipi birliktelik kuralım

İranlı elçiden çağrı: Türkiye ile AB tipi birliktelik kuralım
İranlı elçiden çağrı: Türkiye ile AB tipi birliktelik kuralım
İran yönetimi Türkiye ile elbirliği edip Suriye ve Irak'ı da kapsayacak AB tipi bir birlikteliği gündeme taşıyor.
CEYDA KARAN


İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur, Türkiye-İran ilişkilerinin ‘altın dönemini yaşadığını’ söyleyip “İran, Türkiye, Irak ve Suriye bölgedeki sorunların çözümü için birlikte hareket edebilir. Özellikle İran ve Türkiye büyük bir etkiye sahip” derken, AB tipi bir birliktelik çağrısında bulundu.

Türk medyasına serzeniş
Dün İstanbul’da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısında buluşan Hüseyinpur, Avrupa’da 60 yıl önceki savaşta 60 milyon insanın öldüğünü ancak bugün AB çatısı altında birleştiğini anımsatıp, “Türkiye-İran işbirliğiyle bölgedeki sorunların çözümü kolaylaşır. Türkiye ve İran bölgede AB gibi bir birlik yaratabilir” dedi. Türkiye ile İran arasında petrol ve doğalgaz başta olmak üzere enerji alanında işbirliğinin sürdüğünü, ticaret hacminin 30 milyar doları hedeflendiğini kaydeden İranlı elçi, “Türkiye AB’ye girerse, biz de AB’ye komşu olacağız. Aynı şekilde İran da Türkiye’nin Orta Asya’ya erişimi için bir kapı” anımsatması yaptı. İki ülke sınırlarının 400 yıldır hiç değişmemesine karşın halkların birbirlerini kafi düzeyde tanımamasının üzücü olduğunu belirten elçi, Türk medyasında İran’a karşı önyargılar bulunmasından yakındı: “İran’da Türkiye sık sık gündeme geliyor. Ancak hiçbir medya grubu Türkiye aleyhinde yayınlar yapmıyor. İran’da solcusuyla sağcısıyla Türkiye hakkında olumlu bir tavır var.”

‘İlişkilerin gelişmesinden rahatsız gruplar’
Türk medyasını da objektif davranmaya davet eden Hüseyinpur, ilişkilerin geliştirilmesini halklara karşı ‘tarihi görev’ addettiklerini belirtti. “Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin gelişmesinden rahatsız olan birtakım gruplar engeller yaratabilir. Ama iki ülke yönetimleri azimle engelleri aşacaktır” diyen İranlı elçi, “Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi bizim için hem gerekli hem de arzulanır bir şeydir. Tren harekete geçmiştir. Hızırı artırmak için girişimler yapmak tarihi görevimizdir” ifadelerini kullandı.