İranlı esirlere karşılık Türk esirler

İranlı esirlere karşılık Türk esirler
İranlı esirlere karşılık Türk esirler
Suriye yönetimi aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu serbest bırakıyor. Tutukluların, muhaliflerin ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşı karşılığında bırakılmasını öngören takas başladı.

ŞAM - Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık olarak, Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu serbest bırakacağı öğrenildi.

Müzakerelerle ilgili AA muhabirinin sorularını cevaplayan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, “Arkadaşlarımızın bir kısmı muhaliflerin yanında. Bizler de diğer esirlerin bırakılacağı alana doğru gidiyoruz. Burada İHH'nın kontrolünde bir operasyon merkezi kuruldu. Türkiye'nin ve Katar'ın arabuluculuğunda çalışmalar sürdürülüyor. Birkaç ayrı mekanda alıkonulan rehinelerle ilgili takas işlemi başladı” dedi.

Serbest bırakılacak 2 bin 130 sivil tutuklunun 70'den fazlasının kadın olduğu belirtildi.

"KADUMİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR"


Merkezi ABD 'nin Virginia kentinde bulunan El Hurra Televizyonu muhabirliği yapan Filistin asıllı Beşar Fehmi Kadumi'nin durumuyla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadıklarını belirten Yıldırım, Kadumi'nin yerini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, “Bütün Suriyelilere ve dünyaya İHH olarak çağrıda bulunuyoruz. Kadumi ile ilgili bilgisi olan bize ulaşsın” diye konuştu.

Takas çalışmalarının uzun zaman önce başladığını ve şu saatlere kadar devam ettiğini söyleyen İHH Başkanı Yıldırım, takası “insani diplomasinin bir zaferi olarak gördüklerini” dile getirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, geçen yıl Suriye'de yürüttüğü “İnsani Diplomasi” çerçevesinde, başta Suriye'de tutuklu bulunan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun olmak üzere çok sayıda Türk vatandaşının, 28 İranlı sivil vatandaşın ve Suriye cezaevlerinde bulunan yedi Suriyeli tutuklunun serbest bırakılmasını sağlamıştı. (AA)