İranlı gençler AIDS konusunda şampiyon

İranlı gençler AIDS konusunda şampiyon
İranlı gençler AIDS konusunda şampiyon

Tahran'da bir kafeden görüntü.

İran, gençlerdeki HIV olaylarında dünya birincisi çıktı

 

TAHRAN - İran’da halen HIV pozitif 70-80 bin kişinin bulunduğu bildirilirken, İran’daki tehlikeli cinsel ilişkilerin ülkede bir AİDS dalgasını yarattığı kaydedildi. Bu arada, İran’ın, gençlerdeki AIDS olaylarında dünya birincisi olduğu da belirtildi.

İran’daki resmi istatistiklere göre, HIV pozitif kişileri sayısı, 18 bini aştı. Ancak HIV ile mücadele kurum başkanı Abbas Sadagat, ülkede 70-100 bin HIV pozitif kişinin bulunduğunu, bu kişilerin çoğunun henüz muayene olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Karman Bagheri Lankarani de, Azeri Trend haber ajansınca yansıtılan açıklamalarında, İran’da HIV virüsünün o kadar yayılmasını “bazı gençlerin tehlikeli cinsel ilişkileri kurma eğilimi"ne bağladı. Bu arada, İran’ın gençler arasındaki AİDS olayları konusunda dünya birincisi olduğu belirtildi. İran Parlamentosu Sağlık Komisyonu Üyesi Amir Hüseyin Gazizade ise, HIV’nin ülkede yayılmasınından “gizli cinsel ilişkiler"den sorumlu tuttu. HIV sorununun, İran’da zihni ve dini nedenlerden dolayı açık bir biçimde tartışılmaması ve kamuoyunun bilgilendirilmemesinin sonucunda virüsün bulaştığı kişilerin sayısının 'dramatik' bir biçimde arttığı da belirtildi.(anka)